Szukaj

Astma i Alvesco

Podziel się
Komentarze1

Specjaliści są zgodni, że najczęstszą przyczyną samodzielnej modyfikacji leczenia przez chorych na astmę jest chęć uniknięcia niepożądanych działań miejscowych oraz obawa przed sterydami - lekami bezwzględnie kluczowymi przy kontroli zapalenia astmatycznego. Jak Alvesco godzi te dwie potrzeby, z jednej strony lekarską, aby uzyskać wysoką skuteczność leczenia i pełną kontrolę astmy, a z drugiej oczekiwania chorych?



Do zapisywania tego leku skłania mnie przede wszystkim bezpieczeństwo, wynikające z nowatorskiej cząsteczki. Jestem przekonana, że pacjent inhalując Alvesco nie doświadczy działań niepożądanych ze strony jamy ustnej i górnych dróg oddechowych. Wiedząc o tym, że lek dopiero w oskrzelach przeistoczy się w substancję aktywną, mam głębokie przekonanie, że oszczędzam pacjentowi zupełnie niepotrzebnych skutków ubocznych związanych z przewlekłym leczeniem. To jest najważniejszy czynnik przemawiający za tym lekiem.

Czy tylko, co jeszcze skłania Panią do przepisywania Alvesco swoim pacjentom?


Niewątpliwie, także bardzo duża skuteczność leczenia, która poniekąd daje satysfakcję lekarzowi, wpływa na wybór tego leku. Zaobserwowałam, że nawet przy małej, bądź średniej dawce, skuteczność jest bardzo dobra. U większości pacjentów, którym wprowadziłam ten lek czy to z powodu napadów kaszlu, bądź napadów duszności, nawet przy małych dawkach, bardzo szybko pojawiała się poprawa. Kaszel ustępował w ciągu kilku pierwszych dni od włączenia Alvesco.


Główne powody tak wysokiej skuteczności leku, w Pani ocenie.


Tak duża skuteczność leczenia astmy przy zastosowaniu Alvesco wynika z kilku czynników. Przede wszystkim pacjent jest bardziej skłonny przestrzegać stosowania leku tylko raz na dobę. Nie ma problemu z zapominaniem. Chorzy mówią mi, że rano to idealna pora brania leków. Potem w ciągu dnia bywa różnie, jest praca, obowiązki, wieczorem zaś, kiedy się gdzieś wybiorą to najczęściej właśnie zapominają o inhalacji. A jeżeli jeszcze pojawi się jakiś alkohol, to boją się przyjmować leki, więc w ogóle z nich rezygnują. Uważam, zatem, że przyjmowanie Alvesco raz na dobę w dużym stopniu zwiększa przestrzeganie zaleceń lekarza. Moi pacjenci preferują poranek. Kolejna kwestia wiąże się z cząsteczką, a konkretnie z bardzo wysoką depozycją płucną tego leku, co skutkuje tak dużą skutecznością leczenia miejscowego, czyli bezpośrednio w oskrzelach.

Czy jest taka grupa pacjentów, którym zmieniła Pani terapię właśnie na Alvesco i jakie są efekty tej zmiany?

Jest taka grupa pacjentów, powody zmian były różne. Cześć pacjentów miała wprowadzony lek ze względu na zmiany w jamie ustnej, takie jak wysychanie błony śluzowej, afty, grzybice. U części chorych pojawiała się chrypa i zaniki głosu po lekach wziewnych wcześniej stosowanych. Większość pacjentów jest zadowolona, chwali sobie lek, ustępują dolegliwości, a jednocześnie są skutecznie i komfortowo leczeni.

Dr n. med. Katarzyna Wrotek
Specjalista alergolog w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym,
Autorka poradnika dla chorych "Alergia".

Komentarze do: Astma i Alvesco (1)

bajerex
bajerex 17-02-2011 13:47

Moje doświadczenia z alvesco

1

Ja biorę alvesco od momentu w którym zdiagnozowano u mnie astmę ( czyli już ponad 2 lata ) i do tej pory wszystko było w porządku. Regularnie chodzę do lekarza badam się i nie dostaję żadnych sugestii odnośnie zmiany lek... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze