Szukaj

Domowe sposoby na astmę

Podziel się
Komentarze0

Astma jest chorobą, którą łatwo rozpoznać, ponieważ charakteryzuje ją atak świszczącego oddechu oraz duszności i kaszel  (greckie słowo asthma oznacza dyszenie). To choroba nie tylko części dróg oddechowych, ale także oskrzeli. Dotyka głównie ludzi młodych, może jednak pojawić się również u osób starszych i pozostać u nich do późnej starości.

Domowe sposoby na astmę


W chorobie tej mamy do czynienia ze skurczem oskrzeli albo ich zablokowaniem przez gęsty śluz. Ludzie dotknięci astmą podejmują ogromny wysiłek, aby wprowadzić powietrze do płuc oraz by je wydmuchiwać.

W przypadku astmy konieczna jest wizyta u lekarza, który dobierze odpowiednią dla danego organizmu formę leczenia. Warto jednak znać kilka domowych sposobów, dzięki którym możliwe będzie złagodzenie jej objawów.

Przede wszystkim należy wiedzieć jak modyfikować warunki naszego otoczenia, aby nie prowokować ataków astmy. Jet to istotne ponieważ w środowisku istnieje wiele czynników, które mogą drażnić nadwrażliwe drogi oddechowe chorego. Warto też stosować parę zasad w codziennej diecie. Oto kilka rad:

  • Ogranicz ilość kurzu gromadzącego się w Twoim domu
Wiele osób chorych na astmę jest uczulonych na roztocza, dlatego zaleca się dokładne dbanie o czystość. Pamiętaj więc o częstym wycieraniu kurzu i praniu pościeli.


  • Jedz mniejsze posiłki
Duże posiłki, które rozciągają żołądek utrudniają oddychanie, ponieważ uciskają na przeponę. Zaleca się jeść posiłki lekkie i w miarę możliwości mniejsze objętościowo.

  • Zapobiegaj nadwadze
Płuca osób cierpiących na nadwagę muszą dostarczyć dodatkowej ilości tlenu, by pokryć dodatkowy wydatek energii. Astmatyk z nadwagą będzie więc w jeszcze gorszej sytuacji, niż astmatyk szczupły.

  • Unikaj niektórych produktów spożywczych
Niektóre produkty żywnościowe oraz napoje zawierają substancje mogące wywoływać  skurcz oskrzeli oraz świszczący oddech. Chodzi głównie o metadwusulfonian sodu. Jest to związek dodawany do konserwowania np. mięs czy win. 

  • Unikaj alkoholu
Sprawcą ataków astmy jest nie tyle sam alkohol, ile dodatkowe składniki nadające mu charakterystyczny smak lub konserwanty w nim zawarte. Najlepiej więc całkowicie go wyeliminować.

  • Stosuj miód
Odrobina miodu przyłożona pod nos ułatwi astmatykowi oddychanie. Zaleca się stosowanie głównie miodu spadziowego, który działa korzystnie przy chorobach dróg oddechowych, alergiach czy katarze siennym.

Komentarze do: Domowe sposoby na astmę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz