Szukaj

Astma oskrzelowa i POChP

Podziel się
Komentarze0

W Polsce wciąż przybywa nowych pacjentów chorych na astmę oskrzelową i POChP (Przewlekla Obturacyjna Choroba Płuc). Niestety nie mają oni dostępu do leków skojarzonych, uznanych za światowy standard leczenia. Za najbardziej skuteczne u chorych w bardziej zaawansowanym stadium choroby uważa się leczenie skojarzone długodziałającym b2-mimetykiem ze steroidem, podawane w jednym inhalatorze.



Leczenie to spowalnia rozwój choroby, poprawia funkcję płuc, redukuje liczbę zaostrzeń choroby, a co za tym idzie wpływa na poprawę jakości życia pacjentów, pozwala lekarzowi lepiej kontrolować leczenie, przyczynia się do zmniejszenia liczby hospitalizacji, ilości zwolnień lekarskich, a nawet do zmniejszenia przypadków śmierci z powodu ataków duszności i niewydolności oddechowej płuc. Leczenie to jest standardem w USA i krajach Unii Europejskiej już od 10 lat, niestety wciąż nie osiągalne dla polskich pacjentów.




Dolegliwości związane z oddychaniem, takie jak uporczywy kaszel, brak tchu, świszczący oddech, są jednymi z najczęstszych objawów chorób układu oddechowego jak astma oskrzelowa czy POChP. Dzięki odpowiedniej kontroli choroby najbardziej uporczywe objawy astmy czy POChP mogą być naprawdę rzadkie, a w niektórych przypadkach udaje się je wyeliminować nawet na całe lata.

Jest mnóstwo czynników, które mogą wywołać napad astmy czy zaostrzenie się POChP.
W przypadku astmy najczęstszym powodem nasilenia objawów jest uczulenie wywołane poprzez kontakt z alergenem - np. z kurzem, ze zwierzętami, z różnego rodzaju pyłkami, z niektórymi pokarmami. Reakcją na ten kontakt jest silne podrażnienie błony śluzowej i napad duszności. W przypadku POChP objawy najczęściej wywołane są przez wysiłek fizyczny, a w ostatnim stadium choroby nawet drobne czynności powodują niemożność złapania oddechu. Dlatego też choroby układu oddechowego - astma i POChP - są chorobami, które odczuwa się w codziennym życiu, często nieleczone lub leczone nieprawidłowo ograniczają prowadzenie normalnego aktywnego trybu życia. Zmęczenie objawami osłabia kondycję fizyczną i zniechęca do podejmowania jakichkolwiek aktywności. W efekcie obniżona zostaje wydajność chorych w szkole czy w pracy. Bardzo często osoby chore na astmę czy POChP ograniczają do minimum wychodzenie z domu, unikając kontaktów z wywołującymi duszności czynnikami. Ciągłe ograniczenia wpływają z kolei na gorsze samopoczucie psychiczne chorego.

Jednak życie chorego na POChP czy astmę oskrzelową nie musi oznaczać ciągłej „walki o oddech". Kluczem do skutecznej walki z chorobami układu oddechowego i zahamowaniem ich rozwoju jest przede wszystkim wczesne rozpoznanie i właściwie dobrana terapia. Objawy, które powinny skłonić do wizyty u lekarza to zbyt długo utrzymujący się uporczywy kaszel, napady duszności, trudności ze złapaniem powietrza, zadyszka. Wielu chorych, szczególnie tych z POChP zostaje zdiagnozowanych za późno, a charakterystyczne objawy choroby są lekceważone. Pacjent po prostu „uczy się żyć z chorobą", za normalne przyjmując ataki duszności czy brak tchu.

Jak wynika z badań klinicznych oraz światowych rekomendacji towarzystw naukowych najbardziej korzystne dla pacjenta, w szczególności w bardziej zaawansowanym stadium choroby jest leczenie skojarzone, polegające na jednoczesnym podawaniu z jednego inhalatora długodziałającego b2-mimetyku ze steroidem, który działa przeciwzapalnie. Stosowanie leku skojarzonego w znaczny sposób poprawia wartość parametrów spirometrycznych, zmniejsza objawy, co w znaczący sposób wpływa na poprawę jakości życia pacjentów.

Przewlekłe choroby układu oddechowego stanowią duży problem zarówno dla samych chorych, jak i dla całego systemu opieki zdrowotnej. Przewlekły charakter chorób układu oddechowego, częste powikłania i ograniczenia w aktywnym życiu zawodowym stanowią poważne obciążenie dla systemów opieki zdrowotnej.

Astma oskrzelowa jest chorobą cywilizacyjną, wg WHO cierpi na nią 100-150 milionów osób, czyli ok. 6% dorosłej populacji świata, a liczba chorych wzrasta przeciętnie o 50% w ciągu dekady. W Europie astma jest przypadłością 4,5% dorosłych i ponad 10% dzieci. W Polsce częstość występowania astmy u dorosłych wynosi ok. 5,4%, natomiast u dzieci - ponad 8,6%. Na astmę choruje prawie 2 miliony dorosłych i ponad milion dzieci. Przypuszcza się, że rzeczywista liczba chorych w Polsce jest większa.


Najbardziej charakterystyczne objawy choroby to nagłe ataki kaszlu, świszczący oddech i ciężkie napady duszności, najczęściej wywołane przez kontakt z alergenem.

Rozpoznanie choroby jest w większości przypadków stosunkowo łatwe. Najczęściej wystarczy dokładny wywiad, dotyczący okoliczności wystąpienia i przebiegu choroby. Lekarz dokładnie pyta chorego o wszystkie szczegóły towarzyszące napadom duszności, następnie osłuchuje płuca i serce. Czasem pobiera się również krew na badania laboratoryjne. Przy podejrzeniu astmy niezbędne jest badanie czynności płuc - spirometria.

Sposób leczenia astmy zależy od stopnia ciężkości choroby. Leczenie lekiem skojarzonym, składającym się z b2-mimetyku długo działającego, rozszerzającego oskrzela oraz steroidu, który działa przeciwzapalnie jest zalecanym postępowaniem terapeutycznym pierwszego rzutu w leczeniu astmy niekontrolowanej u dorosłych i dzieci powyżej 5 roku życia, zgodnie ze standardami międzynarodowymi GINA 2007 (GINA - the Global Initiative for Astma)

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) obejmuje dwie choroby - przewlekłe zapalenie oskrzeli oraz rozedmę płuc. Najczęściej przyczyną choroby jest palenie papierosów i szkodliwe działanie substancji zawartych w dymie papierosowym, dlatego też w zdecydowanej większości choroba dotyka długoletnich palaczy. Część chorych to również osoby, które przez długi czas przebywały w zakurzonych, zapylonych pomieszczeniach (m.in. praca w rolnictwie, górnictwie). POChP jest jedną z wiodących przyczyn zgonów, której częstość występowania wzrasta na całym świecie. POChP w pierwszej fazie rozwija się właściwie niezauważalnie, tymczasem przez długie lata nie leczona, nieodwracalnie uszkadza układ oddechowy, co w efekcie prowadzi do jego niewydolności. W zaawansowanym stadium choroby pacjent nie radzi sobie nawet z najprostszymi czynnościami życia codziennego, takimi jak wchodzenie po schodach, noszenie zakupów czy prasowanie. Najczęstsze i najbardziej charakterystyczne objawy choroby to codzienny poranny kaszel, częste odkrztuszanie, świszczący oddech, zadyszka.

Objawy POChP. POChP rozwija się właściwie bezobjawowo i skrycie. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że codzienny kaszel z odkrztuszaniem, problemy ze złapaniem oddechu, coraz mniejsza sprawność fizyczna, a nawet mała zadyszka, to zaczątki bardzo groźnej i coraz powszechniejszej w Polsce choroby. Tymczasem POChP rozwijając się powoli przez długie lata, nieodwracalnie uszkadza układ oddechowy, co w efekcie prowadzi do jego niewydolności. W zaawansowanym stadium choroby pacjent nie radzi sobie z najprostszymi czynnościami życia codziennego. Ogromny problem stanowi dla niego samodzielna toaleta dnia codziennego, założenie swetra, czesanie czy wypowiedzenie całego zdania.


POChP w Polsce:

  • POChP jest czwartą najczęstszą przyczyną zgonów

  • Co 10 człowiek po 30 roku ma objawy POChP

  • 3,6 proc. chorych hospitalizowanych w Polsce to chorzy na POChP

  • Co roku POChP jest przyczyną co najmniej 120 tysięcy przypadków przyjęć do szpitala

  • Co roku chorym na POChP przyznawanych jest 20.000 rent inwalidzkich

  • POChP stanowi 25% proc. wszystkich przyjęć do szpitala z powodu choroby płuc

  • Tylko 300.000 chorych stosuje leki systematycznie

  • Co roku z powodu POChP umiera 15.000 osób

Jak walczyć z POChP? Aby skutecznie walczyć z POChP, należy przede wszystkim wcześnie rozpoznać chorobę, rzucić palenie i podjąć leczenie. Wczesne wykrycie POChP daje szansę zatrzymania jej postępu. Podstawowym badaniem, które pozwala na wykrycie choroby jest badanie spirometryczne. Spirometria jest prostym i bezbolesnym badaniem pozwalającym zmierzyć objętości płuc i wielkość przepływu powietrza przez oskrzela. Badanie polega na nabraniu w płuca jak największej ilości powietrza i szybkim, energicznym wydmuchaniu go. Na podstawie wyniku tego badania można określić ewentualny stopień uszkodzenia płuc, a w połączeniu z wywiadem ustalić rozpoznanie POChP i zastosować odpowiednie leczenie. W celu jak najwcześniejszego wykrycia choroby regularne badania spirometryczne powinny wykonywać co roku osoby z grupy wysokiego ryzyka zachorowania na POChP, czyli palacze papierosów powyżej 40 roku życia oraz osoby, które mają kontakt z pyłem, kurzem, oparami chemicznymi.

POChP w liczbach. Przewlekła obturacyjna choroba płuc to jeden z najczęstszych czynników prowadzących do inwalidztwa i śmierci. Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), choroba ta zajmuje obecnie 4 miejsce wśród przyczyn zgonów na świecie zaraz po chorobach układu krążenia, nowotworach i wypadkach. POChP najczęściej dotyka mężczyzn po 40 roku życia. Jednak w ostatnim czasie wśród pacjentów znacząco wzrosła liczba młodych, niepalących osób oraz kobiet. Wg WHO całym świecie na POChP choruje ponad 210 milionów osób.

Rocznie choroba zabija 3 miliony pacjentów, czyli tyle ile mieszkańców liczy stolica Grecji - Ateny. W Polsce liczba chorych sięga 2 milionów osób (około 5% kobiet i 10% mężczyzn w ogólnej populacji). Ocenia się jednak, że tylko około 1/3 spośród tej liczby chorych jest zdiagnozowana. W nadchodzących latach można spodziewać się dalszego wzrostu liczby występowania tej ciężkiej w skutkach choroby. Szacuje się, że w 2020 roku POChP zajmie 3 miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Tendencja ta spowodowana jest swoistą modą, zwłaszcza wśród młodych ludzi, na palenie papierosów oraz słabą i co się z tym wiąże, późną wykrywalnością choroby. Rocznie z powodu POChP umiera w Polsce około 15.000 osób.

Koszty POChP POChP stanowi ogromne obciążenie społeczne. Objawy choroby, obejmujące postępującą duszność, przewlekły kaszel i ciągłe odkrztuszanie prowadzą do inwalidztwa oddechowego. W Polsce chorym na POChP co roku przyznawanych jest około 20.000 rent inwalidzkich i co najważniejsze większość z tych rent przyznawana jest osobom w wieku produkcyjnym, między 50 a 60 rokiem życia. Chorzy na POChP często są leczeni w domach, co zaniża faktyczne koszty ponoszone przez społeczeństwo. Z uwagi na fakt, że system zdrowotny nie może zapewnić długotrwałej opieki chorym, POChP zmusza często dwie osoby do porzucenia pracy - chorego i członka rodziny, który musi pozostawać w domu, aby się nim opiekować.

Sposób leczenia zależy od stopnia ciężkości choroby. Leczenie skojarzone jest zalecanym postępowaniem w leczeniu ciężkiego POChP, zgodnie z wytycznymi GOLD 2007 (the Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease).

Komentarze do: Astma oskrzelowa i POChP

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz