Szukaj

Jesienny atak astmy

Podziel się
Komentarze0

Profilaktyka i systematyczne przyjmowanie leków to jedyny sposób na zapobieganie jesiennym zaostrzeniom astmy u dzieci po ich powrocie z wakacji do szkół i przedszkoli. Wrzesień to dla dzieci chorych na astmę jeden z najtrudniejszych miesięcy w roku. Lekarze pediatrzy, pulmonolodzy i alergolodzy nazywają ten okres Jesiennym Atakiem Astmy. Jego kulminacja przypada na trzydziesty ósmy tydzień roku.Właśnie we wrześniu lekarze odnotowują ok. 25% wszystkich związanych z astmą hospitalizacji i wizyt na oddziałach ratunkowych. „Jednym z największych wyzwań, jakie stoi przed specjalistami chorób płuc i alergologami jest zbudowanie Frontu Jedności Przeciw Atakowi Astmy. Ten Front można zbudować tylko z rodzicami, poprzez odpowiednią edukację w zakresie profilaktyki i leczenia astmy” - powiedziała Prof. Barbara Rogala, Prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Główną przyczyną jesiennej epidemii astmy jest zwiększone natężenie wirusowych infekcji dróg oddechowych w postaci typowych przeziębień wywoływanych rhinowirusami. Eksperci twierdzą, że powodują one aż 80% zaostrzeń choroby. Wrzesień to okres , w którym dzieci wracają do szkoły i ponownie stykają się z alergenami obecnymi w kurzu i pleśniach w szkołach, przedszkolach, salach sportowych. Kolejnym czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo zaostrzenia choroby po wakacjach jest też nagminne zapominanie o terapii i samowolne odstawianie leczenia przeciwastmatycznego podczas wakacji. Zaostrzeniom sprzyja również stres związany z powrotem do szkoły i zwiększeniem codziennych obowiązków.


Jesienny Atak Astmy nie musi być jednak zaskoczeniem - można się do niego przygotować, aby zminimalizować jego skutki. Pierwszym krokiem, który może pozwolić na uniknięcie zaostrzenia astmy u dziecka jest kontrolna wizyta u lekarza pediatry i alergologa, a następnie wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Ocena stanu zdrowia dziecka po wakacjach powinna być na stałe wpisana w kalendarz rodzica dziecka z astmą. „Objawami zaostrzenia astmy u dziecka są najczęściej ataki kaszlu ze świszczącym  oddechem, gorsza tolerancja wysiłku fizycznego i wybudzenia nocne z powodu napadów duszności. Aby zapobiec wystąpieniu tych objawów rodzice powinni podjąć działania profilaktyczne w postaci kontrolnej wizyty u lekarza i ewentualnej modyfikacji leczenia jeszcze w okresie remisji choroby” - zauważa Prof. Barbara Rogala.

Astma jest najczęściej występującą w populacji przewlekłą chorobą dróg oddechowych. W Polsce choruje na nią co dziesiąte dziecko (ok.1 mln) i co dwudziesty dorosły. Przyczyny zwiększonej zapadalności na astmę obserwowane na całym świecie nie są do końca poznane.

Wśród nich wymienia się przede wszystkim predyspozycje genetyczne, ale też rosnące zanieczyszczenie środowiska, modny zachodni styl życia, zły tryb odżywiania jak również stałe ograniczanie wysiłku fizycznego i ruchu na świeżym powietrzu. Wszystkie te czynniki wpływają na obniżenie naturalnej odporności dzieci i dorosłych. Z danych WHO wynika, że na świecie na astmę choruje nawet do 150 mln osób, w tym w większości dzieci.

Więcej informacji na temat astmy u dzieci można znaleźć na stronie www.astma-katar.pl.

Komentarze do: Jesienny atak astmy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz