Szukaj

Astma w ciąży

Podziel się
Komentarze2

Ciąża jest to czas dużego napięcia i stresu  dla kobiety. Często jest tak, że przyszła mama cierpi na jakąś chorobę, która wpływa na ciąże. Jedną z nich jest astma, która dotyka 5 % młodych kobiet. Podczas ciąży astma może się nasilić u niektórych kobiet albo pozostać bez zmian. Nie ulega wątpliwości, że w czasie ciąży zapotrzebowanie na tlen wzrasta nawet do 50 %, dlatego choroba ta może być uciążliwa dla przyszłej mamy.


Każda kobieta chorująca na astmę inaczej przeżywa ciąże. Szczególnie jej objawy nasilają się w późniejszych miesiącach ciąży. Nie jest ona większym zagrożeniem dla ciąży. Może jednak wywoływać problem dla przyszłej mamy pojawiający się kaszel, napady duszności czy ucisk w klatce piersiowej.

Astma nie ma znaczącego wpływu na dziecko. Przeważnie dzieci takich kobiet mają mniejszą wagę urodzeniową. Czasami choroba ta może spowodować przedwczesny poród, ale to tylko w przypadku bardzo ciężkiej postaci astmy.

Jak wygląda leczenie w czasie ciąży?


Leki przeciwastmatyczne zażywane przez kobietę nie stanowią ryzyka dla rozwijającego się płodu. Nawet leki rozszerzające oskrzela czy wszelkiego rodzaju doustne steroidy nie szkodzą dziecku. Nawet po urodzeniu dziecka podczas karmienia jego piersią można te leki zażywać.

Leczenie astmy w czasie ciąży  jest identyczne jak przed samy zajściem w nią. Lekarz może nieco przed porodem zmodyfikować pobierana dawkę leku. Zazwyczaj tabletki zamieniane są na zastrzyki. Poród przy ciężkich napadach astmy może być za pomocą cesarskiego cięcia, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia jakichkolwiek komplikacji.

Problem z astmą rodzi się kiedy kobieta  ma ciężkie napady tej choroby. Wtedy niewykluczone jest, że będzie ona potrzebować hospitalizacji i odpowiedniego leczenia. Kiedy dojdzie do zapalenia dróg oddechowych będzie potrzebne zażywanie antybiotyków, które muszą być kontrolowane przez lekarza.

Komentarze do: Astma w ciąży (2)

Peggy_Brown
Peggy_Brown 22-10-2013 21:03

Sterydy szkodzą dziecku?

2

Jaką mamy pewność, że sterydy nie szkodzą dziecku? Przecież tyle się mówi o ich ubocznych skutkach...... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze