Szukaj

Prawdziwa nastoletnia " Śpiąca królewna" śpi 19 godzin dziennie

Podziel się
Komentarze0

Minęło prawie dwa lata, zanim rodzina Nicole Delien znalazła kogoś, kto mógłby wyjaśnić tajemniczą chorobę, która powodowała, że ich córka mogła być w "półśnie" nawet przez 64 dni. W ciągu 21 miesięcy lekarze stawiali różne diagnozy, począwszy od gorączki Zachodniego Nilu, skończywszy na epilepsji. Niektórzy sugerowali nawet, że rodzice narkotyzują dziewczynę albo w inny sposób manipulują jej snem - co pobudziło do działania ośrodki zajmujące się ochroną dzieci (Child Protective Services).W końcu udało im się znaleźć Dr Michaela Rancurello z Allegheny General Hospital w Pittsburgh, który zdiagnozował u 17-letniej Nicole niezwykle rzadkie zaburzenie - syndrom Kleine-Levina.

Ranucello nie jest ekspertem w tej dziedzinie, ale leczył już osoby z tym zaburzeniem charakteryzującym się na przemian długim snem i okresami pół świadomego delirium.

Nicole w wieku 6 lat zaraziła się wirusem, który prawdopodobnie wywołał jej stan. Ze względu na typowe objawy, rodzice początkowo myśleli, że to grypa, lecz z czasem ich córka stawała się coraz bardziej zdezorientowana i ospała.


Nikt dokładnie nie wie, co się dzieje w głowach pacjentów z tym syndromem. Wiadomo tylko, że dotyka częściej chłopców niż dziewczęta, zaś pacjenci śpią czasem do 19-20 godzin dziennie, zaś kiedy nie śpią, pozostają w stanie podobnym do świadomego półsnu.

Rancurello opisuje ten stan bardziej jako delirium niż prawdziwy okres dziennej aktywności: "To nie jest prawdziwe spanie. Można to porównać do wybudzenia z narkozy albo do starszej osoby po operacji, która się gubi i mówi od rzeczy. To jest delirium."

Taki stan nie jest łatwy dla chorych oraz ich rodzin. Kiedy Nicole śpi, życie toczy się dalej. Olbrzymią przykrość sprawiło jej to, że nie mogła być przy swoim dziadku, kiedy umierał.

Problem chorych jest tym większy, gdyż pojawienie się epizodów jest nieprzewidywalne. Ponadto osoby te, nawet gdy w pełni nie śpią, to często nie pamiętają, co się wokół nich dzieje i nie są w stanie samodzielnie funkcjonować.

Komentarze do: Prawdziwa nastoletnia " Śpiąca królewna" śpi 19 godzin dziennie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz