Szukaj

Płatki z całych ziaren: ochronne działanie przeciwko nadciśnieniu

Podziel się
Komentarze0

Spożywanie płatków z całych ziaren zbóż na śniadanie ma pozwalać na redukcję ryzyka nadciśnienia tętniczego, według pewnego badania amerykańskiego. Badacze przestudiowali zwyczaje odżywiania ogromnej grupy lekarzy (13 000). Projekt ten trwał 16 lat.Na początku badania, wszyscy uczestnicy mieli normalne ciśnienie tętnicze, ale ponad połowa z nich pod koniec badania zaczęła cierpieć na nadciśnienie.

Badacze stwierdzili więc, że osoby, które jedzą ponad 7 misek płatków z całych ziaren tygodniowo, są znacznie mniej narażeni na wystąpienie nadciśnienia tętniczego – bo aż o 20% - niż ci, którzy takich płatków nigdy nie jedzą. Jeśli chodzi o konsumpcję od 2 do 6 misek tygodniowo, ryzyko to spada o 12%.

Nie mamy danych na temat marek albo natury spożywanych płatków. Ale jedynie pełne płatki są związane z redukcją ryzyka nadciśnienia; płatki rafinowanie nie mają żadnego działania, wyjaśnia główny autor badania, pan Jinesh Kochar.


Dobre strony włókien pokarmowych

Jak mówi pan Jinesh Kochar, to ochronne działanie wyjaśnia się przez obecność włókien pokarmowych w płatkach. Zostało udowodnione, u zwierzęcia, że włókna pokarmowe pozwalają chronić przeciwko szkodliwemu działaniu tłuszczów nasyconych w naczyniach krwionośnych.

Duże dawki włókien pokarmowych są zresztą zalecane przez niektóre diety przeciwko nadciśnieniu, jak na przykład dieta DASH.

Spożywanie całych płatków redukuje również ryzyko cukrzycy, według badania przeprowadzonego przez tych samych badaczy w 2007 roku. Z ponad 7 miskami pełnych płatków tygodniowo, ryzyko cukrzycy zmniejsza się o 40%, w stosunku do konsumpcji małej lub żadnej, precyzuje pan Jinesh Kochar.

Jednakże, jedzenie płatków z pełnych ziaren może być skuteczne na polu kardiowaskularnym jedynie w ramach zrównoważonej diety, aktywności fizycznej regularnej oraz zdrowych zwyczajów życiowych.

Komentarze do: Płatki z całych ziaren: ochronne działanie przeciwko nadciśnieniu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz