Szukaj

Właściwości miodu

Bardzo często słyszmy, że powinniśmy ograniczyć słodkie pokarmy, gdyż działają one bardzo szkodliwie na nasz organizm. Oczywiście, jeśli myślimy o typowym cukrze bądź batonikach, to jak najbardziej można się z tym zgodzić. Zupełnie inaczej natomiast wygląda sytuacja, kiedy sięgamy po miód. Dlaczego?

Właściwości miodu

Miód co prawda jest słodszy od cukru i zawiera nieco więcej kalorii, jednak ma on zdecydowanie zadziwiające i jak najbardziej korzystne właściwości dla zdrowia. Witamina B, aminokwasy czy składniki mineralne, które znajdują się w jego składzie, przykuły uwagę wielu lekarzy, ale nie tylko one. Zainteresowanie nim zawdzięcza on swojej konsystencji, dzięki której łagodzi między innymi ból gardła. To nie koniec jego magicznych właściwości! Znakomicie radzi sobie z bakteriami i przyśpiesza gojenie skaleczeń czy ran. Dla osób z zaparciami, jest jak zbawienie, gdyż stanowi on naturalny środek przeczyszczający. Pomocny okazuje się również dla sportowców, gdyż bardzo szybko regeneruje zmęczone mięśnie.

Skuteczny antyseptyk

Pewne infekcje, dziś uważane za błahe, można bez problemu wyleczyć przy pomocy antybiotyku. Kiedyś uchodziły one za bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Nie było tych leków, które aktualnie nabyć możemy w niemal każdej aptece. Jak więc radzili sobie lekarze? Otóż nosili oni zawsze przy sobie odrobinę miodu. Zawiera on bowiem nadtlenek wodoru i propolis, czyli związki zwalczające bakterie. Jak się okazuje, działał i nadal działa bardzo skutecznie, dlatego nie dziwi fakt, iż wielu producentów opatrunków sprzedaje je impregnowane miodem.

Miód skutecznie leczy rany

Cukier zawarty w miodzie odciąga wilgoć z ran i tym samym pozbawia bakterie wody, która jak wiadomo jest im niezbędna do przeżycia. Co więcej, zabezpiecza przed dostawaniem się do wnętrza szkodliwych zanieczyszczeń. Jest niedrogi, dlatego stanowi idealną alternatywę w krajach, które nie mają dostępu do najnowocześniejszych leków.

Miód dobry na oczy!

Jak się okazało, miodu używano również do leczenia dolegliwości oczu. W celu potwierdzenia, przeprowadzono badanie na 100 pacjentach cierpiących na choroby oczu i podali im maść miodową. W niemal 90% przypadków nastąpiła znaczna poprawa. Oczywiście należy pamiętać, że trzeba zachować szczególną ostrożność podczas nakładania miodu na oczy, dlatego warto wczęśniej zasięgnąć opinii lekarza.

Pożegnaj się z problemami trawiennymi

Udowodniono, że miód doskonal radzi sobie z problemami żołądkowo – jelitowymi. Przede wszystkim, działa łagodząco na wrzody żołądka, niszcząc Helicobacter pylori, bakterię wywołującą większość wrzodów. Co więcej, łagodzi powstałe już wrzody, stan zapalny, pobudza krążenie i przyśpiesza wzrost komórek nabłonkowych. Natomiast dzięki wysokiemu stężeniu fruktozy, pomaga na pojawiające się zaparcia, wywołując działanie przeczyszczające. Najlepszym więc wyborem jest zakup świeżego miodu, gdyż przetworzony może mieć zobojętnione czynne związki pomagające w wyżej wspomnianych dolegliwościach.

Kilka słów przestrogi

Pamiętaj, że miód mimo swoich cudownych właściwości, nie powinien być podawany dzieciom poniżej 1. roku życia. Dlaczego? Otóż zawierać może rodniki i drobnoustroje, które spowodować mogą zatrucie jadem kiełbasianym. Niebezpieczeństwo to występuje tylko u takich dzieci, gdyż zarodniki te nie kiełkują u dorosłych czy starszych dzieci.

Podsumowując więc, dlaczego warto zaopatrzyć w miód swoje domowe szafki? Łagodzi alergie, pomaga w bezsenności, leczy wrzody, łagodzi kaszel, gól gardła, zapalenie krtani i przeziębienia, a także niweluje przebarwienia skóry.

Autor: Sara Guzik

Komentarze do: Właściwości miodu (2)

mago1
mago1 17-07-2015 11:23

Produkty pszczele w kosmetykach

2

Miód jest super, ale nie zapominajmy, że są też inne produkty pszczele - propolis, mleczko pszczele, jad pszczeli, które też mają ciekawe zastosowania, np. w kosmetykach. Polecam - bo można w naturalny sposób dbać o sieb... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze