Szukaj

Jak przygotować karpia?

Karp to jedna ze szlachetnych ryb  najczęściej goszczących na wigilijnym stole większości polskich rodzin. Mało kto potrafi wyobrazić sobie tę świąteczną kolację bez karpia w roli głównej.

Jak przygotować karpia?

Jak wybrać dobrego karpia?

Po pierwsze nie należy kupować zamrożonego już karpia z supermarketu. Nie wiadomo wtedy, jak wyglądało mięso ryby świeżo po zabiciu, ile znajduje się w niej konserwantów i czy sama ryba była okazem zdrowia czy też nie. Zatem najlepiej kupić żywego karpia. Wtedy, będziemy mieć pewność, że mięso będzie dobrej jakości. Żeby sprawdzić, czy ryba jest w dobrej formie, należy umieścić ją w miednicy lub wannie, co jest częstym zwyczajem w wielu rodzinach, w celu sprawdzenia jak pływa. W momencie kiedy okaże się, że ryba pływa prostopadle względem wody i wydaje się żwawa, można być zadowolonym z dokonanego wyboru, ponieważ wszystko wskazuje na to, że ryba jest dobra i świeża. Jeśli natomiast przewraca się ona równolegle z wodą, oznacza to niestety, że mogła być wcześniej przetrzymywana w niekorzystnych warunkach.

O samej jakości mięsa nie można zbyt wiele powiedzieć. Wszystko wyjdzie na jaw dopiero po wypatroszeniu ryby, a następnie po jej zjedzeniu. Jeżeli karp karmiony był dobrej jakości paszą, to samo mięso  z pewnością zyskuje na wartości, jeśli jednak dieta naszego karpia była uboga lub gorszej jakości to oczywiście jakość mięsa na tym straci. Mimo tego wszystkiego, warto zdecydować się na kupno żywego karpia. Wiele osób martwi się także o to, czy będzie w stanie uśmiercić tę bezbronną rybę. Jeżeli w domu nie znajdzie się mężczyzna, który weźmie sprawy w swoje ręce, zawsze można poprosić o to sprzedawcę, który na pewno zrobi to za nas.

Jak przygotować rybę?

Po zakupie i zabiciu zwierzęcia nadchodzi czas na jego przygotowanie. Wszystko zależy jednak od tego, jak zamierza się go podać. Jeżeli ktoś ma ochotę upiec rybę, to wystarczy, że pozbawi ją płetw i oczu. Oczywiście w każdym przypadku nie można zapomnieć, że należy pozbawić rybę przede wszystkim łusek. Wiele osób, zachowuje kilka na szczęście. Kto wie – może coś w tym jest? Łuski możemy obrać ostrym nożem, specjalną skrobaczką lub nożem z „ząbkami”, który dokładnie powinien oczyścić skórę ryby z wszystkich łusek. Czynność tę należy wykonywać podłużnymi ruchami od ogona w stronę głowy naszej ryby. Jeśli zamierzamy go smażyć, powinien być również pozbawiony głowy i reszty płetw.

Po wcześniej opisanych czynnościach rybę należy wypatroszyć. Ostrze noża wbijamy głęboko w obrębie jamy brzusznej ryby i tniemy w stronę szyi. Po rozcięciu należy wyjąć pęcherzyk żółciowy. Trzeba być ostrożnym i uważać żeby go nie uszkodzić, gdyż jego pęknięcie spowoduje rozlanie goryczki, przez co ryba może być bardzo niesmaczna. Gdy jednak przez pomyłkę pęcherzyk zostanie rozcięty rybę należy odpowiednio wypłukać w wodzie. Usunąć powinno się również skrzela. Nie zawsze trzeba rybę patroszyć w ten sposób. Usuwając samą głowę, można uzyskać dostęp do wnętrzności i tak pozbyć się niewłaściwych części. Wszystko zależy od tego jak zamierzamy rybę przygotować, czy ma być pieczona czy na przykład smażona na patelni. Najwięcej pracy mają Ci, którzy chcą przygotować danie wigilijne wybierając tę druga opcję.

Po dokładnym obraniu ryby, usunięciu skrzeli i pęcherzyka żółciowego zaleca się pozostawienie jej w garnku z wodą najlepiej na całą noc, by pozbyć się zapachu mułu jeśli taki jej towarzyszy. Samo mięso podczas moczenia w wodzie oczyści się również z reszty osadów i składników, które w ostatnim czasie znalazły się w organizmie ryby.

Sposoby przyrządzenia karpia

Sposobów przyrządzania tej ryby jest całe mnóstwo. Każda rodzina ma inne metody, sposoby i tradycje związane z przygotowaniem karpia. Jedni wolą tradycyjnie usmażyć go na patelni, podczas gdy inni wolą serwować rybę z galaretą czy na przykład po grecku. Niektórzy eksperymentują i z roku na rok wymyślają nowe możliwości przyrządzania ryby. Najbardziej popularny jednak jest tradycyjny karp smażony z różnymi dodatkami.  Innym przykładem jest karp, marynowany wcześniej w cebuli i soku z cytryny. Ten sposób przygotowania, pojawia się w wielu regionach Polski, nawet tych najbardziej oddalonych od siebie.

Jak przygotować smażonego karpia?

  1. Na początku należy przygotować rybę, czyli wykonać czynności opisane wyżej, do których zaliczamy obieranie z łusek, patroszenie i płukanie.
  2. Następnie należy umieścić karpia w garnku z mlekiem, schować go do lodówki i zostawić na całą noc.
  3. Na następny dzień, wyjmujemy i osuszamy karpia. Mleko można wylać. Rybę polewamy wyciśniętym sokiem z cytryny.
  4. Kroimy cebulę i obkładamy nią rybę. Warto zrobić to dokładnie. Potem umieszczamy karpia z powrotem w lodówce na 3-4 godziny.
  5. Po upływie tego czasu, wyjmujemy rybę z lodówki i obieramy z cebuli. Następnym krokiem jest przyprawienie karpia solą pieprzem i innymi przyprawami, w których gustujemy.  Po tym obsypujemy rybę mąką, która będzie naszą panierką.
  6. Karpia smażyć powinno się na maśle, żeby nie przesiąkł tłuszczem. Na patelni powinien pozostawać do momentu, gdy nabierze złocistego koloru. Jeżeli ryba nasiąknie tłuszczem za bardzo  to każdy usmażony kawałek można odsączyć zwykłym papierem do rąk.

Takie danie powinno też dobrze wyglądać na talerzu! Odrobina pietruszki, liść sałaty i kropelka sosu obok sprawi, że karp będzie się świetnie prezentował.

Komentarze do: Jak przygotować karpia?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz