Szukaj

Właściwości brukselki

Brukselka jest rośliną powszechnie uprawianą w Europie jako jadalne zielone warzywo. Warzywa te, które przypominają małą kapustę są zazwyczaj gotowane na parze i później dodawane do dań mięsnych, w tym tradycyjnych obiadów świątecznych.

Właściwości brukselki

To nie przypadek, że brukselka, podobnie jak inne warzywa z rodziny krzyżowych, takich jak brokuły i kapusta, ma znany nieprzyjemny smak. Warzywa te są wypełnione wieloma utleniaczami, minerałami i witaminami, które nie przemawiają do naszych kubków smakowych. Ich oddziaływanie na resztę ciała jest jednak znaczące.

Korzyści z brukselki

Bogata w niezbędne witaminy - jedna porcja brukselki (pół szklanki) dostarcza nam 20 niezbędnych witamin, w tym 48 miligramów witaminy C, ważnych przeciwutleniaczy, liczne witaminy z grupy B i 604 jednostek międzynarodowych witaminy A. Witamina A pomaga siatkówce oka w wykrywaniu koloru, natomiast zeaksantyna karotenoidy i luteina, których kiełki zawierają pomocny filtr światła, wspomagają siatkówkę, dzięki czemu nie jest narażona na ostre promieniowanie ultrafioletowe. Z tego powodu brukselka jest szczególnie polecana dorastającym dzieciom, a także dorosłym, którym pogarsza się wzrok.

Pół szklanki brukselki zawiera 78 mikrogramów witaminy K, witaminy rozpuszczalnej w tłuszczach, która jest syntezowana przez rośliny i powszechnie spotykana w zielonych warzywach liściastych. Witamina K odgrywa ważną rolę w krzepnięciu krwi. Stosowana jest na skórę w celu przyspieszenia gojenia ran i zmniejszenia obrzęku i pęknięcia. Niedobór witaminy K jest często związany z krwią, w tym z krwawieniem z nosa, ciężkim krwawieniem miesiączkowym i krwawieniem dziąseł.

Właściwości antyrakowe - zgodnie z Linus Pauling Institute, brukselki bogate są w glukozynolany, związki które należą do grupy fitochemikaliów o nazwie izotiocyjaniany. Glukozynolany są wykorzystywane w celu stymulacji apoptozy (proces zaprogramowanej śmierci komórki) w komórkach nowotworowych, a także w celu wyeliminowania potencjalnych związków rakotwórczych z organizmu.

Mimo to, badania opublikowane w wydaniu British Journal of Nutrition z 2003 r. wykazały, że gotowanie kiełków i innych warzyw kapustnych na zaledwie 9-15 minut zmniejszają ich całkowita zawartość glukozynolanów o 18-59 proc. W związku z tym, naukowcy zalecają gotowanie na parze lub smażenie z intensywnym mieszaniem, aby pomóc zachować im swoje właściwości w walce z rakiem.

Bogata w błonnik - z 6 gramów węglowodanów, znajdujących się w pół filiżanki brukselki, 2 gramy pochodzą z błonnika. Przeczyszczające właściwości błonnika są dobrze znane, ale także prowadzą do zmniejszenia poziomu cholesterolu we krwi, zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, a nawet chronią nas przed zachorowaniem na cukrzycę typu 2.

Kiełki zawierają dużą ilość cynku, potasu, wapnia, fosforu, magnezu, manganu, jak również znaczną ilość protein.

Przygotowanie

Brukselki są niezwykle uniwersalne i istnieje wiele sposobów, aby ukryć ich nieprzyjemny smak. Można je marynować, podsmażać w bulionie czosnkowym lub przepłukać w oliwie z oliwek i podawać jako dodatek. Można zrobić „sałatkę z krzyżowych” z ciętych pędów i innych zielonych warzyw zmieszanych z sosem winegret, gotowanych ze słodkimi ziemniakami i świeżymi ziołami, takimi jak bazylia, i rozmaryn.

Autor: Karolina Kuciel

Komentarze do: Właściwości brukselki (2)

żelka
żelka 17-01-2014 13:23

Wtaminy w brukselce

1

Brukselka z tego co wiem, to ma ich sporo ale nie ma żadnych rzetelnych informacji na internecie na ten temat ;/ Dlatego fajnie, że w końcu ktoś o tym pisze, po za tym, dziecko moje nie lubi warzyw, macie jakieś fajne po... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
pastuszek
pastuszek 16-01-2014 10:53

Zalety brukselki

1

Uwielbiam brukselkę! Zawsze jak gotuję zupę warzywną to wyjadam wszystkie brukselki, dobrze przygotowane warzywa są naprawdę smaczne więc uważam że warto je jadać! A co do artykułu to prosto i przejrzyście napisane. Wszy... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze