Szukaj

Partnerki obrzezanych mężczyzn są w mniejszym stopniu narażone na zakażenie wirusem HPV

Podziel się
Komentarze0

Eksperci w dziedzinie zdrowia seksualnego od dawna rozważają prawdopodobieństwo zwiększenia zabezpieczenia przed wirusem HIV poprzez obrzezanie. W 2006 roku przeprowadzono badania kliniczne sfinansowane przez amerykański Narodowy Instytut Zdrowia (NIH), w wyniku których stwierdzono, że chirurgiczne obrzezanie powodowało obniżenie ryzyka przeniesienia wirusa z kobiety na mężczyznę o 48% i 60% w dwóch badaniach w Rakai w Ugandzie i Kisumu w Kenii.


Skłoniło to naukowców przeprowadzających dodatkowe badania w Rakai - tym razem w celu ustalenia, czy ryzyko zakażenia kobiety przez mężczyznę również malało - do ustalenia wpływu obrzezania na przenoszenie innych chorób wenerycznych.

Wśród uczestników badania (heteroseksualne małżeństwa lub związki długoterminowe, w których partnerzy nie byli zakażeni HIV) zauważono spadek ryzyka zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) - zarówno wśród mężczyzn i kobiet. Wszyscy badani mężczyźni poddali się zabiegowi, ale niektórzy z nich zostali losowo przydzieleni do natychmiastowej operacji, podczas gdy pozostali czekali następne dwa lata.

W międzyczasie, naukowcy obserwowali poziom ryzyka zakażenia HPV wśród mężczyzn i ich partnerek. U kobiet, których partnerzy przeszli zabieg później, wskaźnik zarażenia HPV był wyższy o 28% niż u kobiet, których partnerzy zostali obrzezani na początku badania.

Należy jednak podkreślić, że choć wskaźnik nowych zakażeń HPV wśród kobiet z obrzezanymi partnerami był o 23% niższy, niż w przypadku par z nieobrzezanym partnerem, w dalszym ciągu dochodziło do przenoszenia zakażenia. Oznacza to, że prezerwatywy - oraz szczepionki przeciwko wirusowi HPV - nadal stanowią podstawową i niezbędną formę zabezpieczenia przed przeniesieniem choroby.


Zazwyczaj HPV mija samoczynnie, jednak może spowodować powstanie brodawek narządów płciowych, a niektóre szczepy bakterii wysokiego ryzyka (takie jak w omawianym badaniu) stanowią główną przyczynę rozwoju raka szyjki macicy. Niektóre szczepy bakterii mogą również zwiększać ryzyko rozwoju raka w głowie, szyi, prąciu oraz odbycie. Cytując za Reutersem:

  • Rak szyjki macicy jest drugim najczęściej występującym u kobiet nowotworem (w skali światowej) i szacuje się, że w tym roku umrze na niego 328 000 osób, głównie w krajach rozwijających się.

  • GlaxoSmithKline oraz Merck produkują szczepionkę przeciwko HPV, ale dla większości kobiet w krajach rozwijających się nie jest ona dostępna.

  • Obrzezanie polega na usunięciu napletka prącia, w którym znajduje się wiele komórek odpornościowych, które atakowane są przez HIV oraz prawdopodobnie przez inne wirusy.

- Usunięcie napletka najprawdopodobniej zmniejsza szansę na przenoszenie wielu mikrobów na prącie - powiedziała dr Maria Wawer z Johns Hopkins University.

- Z naszych obserwacji wynika, że obrzezanie mężczyzn powinno zostać uznane za skuteczny sposób zmniejszenie częstości występowania zakażeń HPV wśród partnerek płci żeńskiej. Należy jednak pamiętać, że tego typu zabezpieczenie jest tylko częściowe - nadal ważne jest promowanie bezpiecznego seksu - napisała Wawer w czasopiśmie The Lancelot, w którym 6 stycznia opublikowano wyniki badania.

Komentarze do: Partnerki obrzezanych mężczyzn są w mniejszym stopniu narażone na zakażenie wirusem HPV

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz