Szukaj

Palenie w ciąży obniża umiejętność czytania u dziecka

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Yale School of Medicine odkryli, że dzieci urodzone przez matki, które w czasie ciąży paliły więcej niż jedną paczkę papierosów dziennie, miały kłopot z testami skonstruowanymi tak, by sprawdzić czy dziecko poprawnie czyta na głos oraz czy rozumie przeczytany tekst.Odkrycie to zostało opublikowane w bieżącym numerze The Journal of Pediatrics.

Główny autor badania*, doktor Jeffrey Gruen, profesor pediatrii i genetyki na Yale School of Medicine, oraz jego współpracownicy, przeanalizowali dane zebrane od ponad 5 000 dzieci biorących udział w Długoterminowym Badaniu Rodziców i Dzieci z Avon (ALSPAC), prowadzonym przez Uniwersytet w Brystolu, które objęło obserwacją 15 211 dzieci urodzonych między rokiem 1990 a 1992.

Profesor Gruen wraz z grupą naukowców z Yale oraz Uniwersytetu Brock w Kanadzie porównali wyniki siedmiu specjalnych zadań, sprawdzających szybkość czytania, rozróżnianie pojedynczych wyrazów, literowanie, dokładność, czytanie wszystkich liter bądź opuszczanie niektórych i czytanie ze zrozumieniem, z paleniem papierosów przez matkę, po uprzednim uwzględnieniu statusu socjoekonomicznego, interakcji między matką a dzieckiem oraz 14 innych potencjalnych czynników.


Naukowcy doszli do wniosku, że dzieci narażone na wysoki poziom nikotyny w życiu płodowym, określony jako minimum jedna paczka papierosów dziennie, uzyskały średnio o 21% niższy wynik niż ich koledzy urodzeni przez niepalące kobiety. Testy przeprowadzono wśród siedmiolatków i ponowiono je, kiedy dzieci ukończyły 9 lat.

Ci z uczniów, posiadający to samo doświadczenie i będący na tym samym etapie edukacji, którzy są dziećmi palących matek, będą znajdowali się średnio siedem miejsc niżej w rankingu dokładnego czytania i umiejętności czytania ze zrozumieniem przeprowadzonego w klasie liczącej 31 osób.

Gruen twierdzi, że nie możemy tego traktować jako małą różnicę, bo dla dzieci, które są oceniane i mają już poczucie sukcesu oraz porażki, ma to wielkie znaczenie. Profesor wymienia także efekty palenia w czasie ciąży widoczne w zaburzeniach mowy, które wskazują na zależność między ekspozycją na środowisko, w którym się pali, a wysoce dziedziczną cechą, jaką jest zdolność fonologiczna.

Dodaje też, że interakcja między oddziaływaniem nikotyny a fonologią sugeruje znaczącą zależność genu od środowiska, na którą dzieci z zaburzeniami mowy są podatne.

*Pozostali autorzy to Kelly Cho, Jan C. Frijters, Heping Zhang i Laura L. Miller.

Komentarze do: Palenie w ciąży obniża umiejętność czytania u dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz