Szukaj

Palenie skraca życie nawet o 10 lat!

Podziel się
Komentarze0

Nikotynizm pozostaje główną przyczyną zgonu, której można zapobiec, a tendencja ta utrzymuje się mimo spadków liczb palących ludzi odnotowanych w ostatnich latach w Europie. Wcześniejsze badania wykazywały, że długie palenie, poczynając od wczesnej dorosłości, jest powiązane ze stratą ok. 10 lat spodziewanej długości życia, a ok. 25% palących umiera z powodu swojego nałogu przed 70.Rzucenie palenia w wieku 30, 40, 50 i 60 lat pozwala na odzyskanie odpowiednio 10, 9, 6 i 3 pełnych lat życia.

Ale przypadków ciągłego palenia i korzyści z rzucenia nałogu u starszych ludzi nigdy tak naprawdę nie przestudiowano.

W najnowszym badaniu brytyjscy naukowcy posłużyli się danym z projektu Whitehall study of London civil servants. Zbierano w nim informacje na temat zdrowia 7 000 mężczyzn w wieku średnio 77 lat, w okresie od 1997 – 2012.

Obliczono dla nich proporcje śmiertelności z różnych przyczyny i zgonów powiązanych z paleniem.

W 15-letnim okresie badania, 5 000 z nich zmarło. Ale okazało się, że zgony pośród bieżących palaczy były o 50% częstsze niż pośród mężczyzn, którzy nigdy nie palili - wywołane były głównie chorobą wieńcową, rakiem i chorobami układu oddechowego.


Zgony pośród byłych palaczy były o 15% częstsze niż u osób nigdy niepalących - wywołane głównie rakiem i chorobami układu oddechowego.

W porównaniu do osób niepalących, mężczyźni, którzy rzucili palenie w ciągu 25 lat przed badaniem, byli o 25% bardziej zagrożeni zgonem niż panowie, którzy rzucili palenie ponad 25 lat przed badaniem.

Jeden z autorów badania, dr Emberson mówi: - Nasze rezultaty pokazują, że aktywne palenie zwiększa ryzyko zgonu w starszym wieku.

Stwierdzono także, że ryzyko dla były palaczy zmniejsza się w miarę tego, jak wydłuża się czas od rzucenia palenia, a jeżeli dana osoba żyje wystarczająco długo, to może osiągnąć taki poziom ryzyka, jak osoba, która nigdy nie paliła.

Poczynając od 70 roku życia, jak stwierdzono w badaniu, spodziewana długość życia wynosiła jeszcze 18 lat pośród mężczyzn, którzy nigdy nie palili, 16 – którzy rzucili nałóg przed 70, a także 14 lat dla tych, którzy ciągle palili.

Komentarze do: Palenie skraca życie nawet o 10 lat!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz