Szukaj

Palenie cannabis przed 15 rokiem życia ma szkodliwe działanie dla mózgu

Podziel się
Komentarze0

Palenie konopi przed ukończeniem piętnastego roku życia zmniejsza zdolności poznawcze mózgu, według badania zrealizowanego przez badaczy brazylijskich.Zespół naukowców z uniwersytetu w Sao Paulo stwierdził, że konsumenci, którzy regularnie palą konopie, i którzy zaczęli palić przed ukończeniem piętnastego roku życia, otrzymują generalnie gorsze rezultaty w testach kognitywnych, w porównaniu do tych, którzy zaczęli palić cannabis później.

Aby dotrzeć do takich rezultatów, brazylijscy autorzy tych prac badawczych przepytali ponad 100 nastolatków, konsumujących konopie w ogromnych ilościach.

Dodatkowo, nastolatki przeszły przez całą serię przeróżnych testów neuropsychologicznych. Testy te to przede wszystkim badania uwagi, wytrwałości, jak również badania zdolności opracowywania abstrakcyjnych konceptów.


Na setkę uczestników tego eksperymentu, blisko pięćdziesiątka nastolatków zaczęła konsumować konopie przez piętnastym rokiem życia. A pięćdziesięciu pięciu z nich zaczęło palić cannabis po ukończeniu piętnastego roku życia.

Nie stwierdzono żadnej znaczącej różnicy na poziomie wskaźnika inteligencji IQ. Natomiast, odnotowowano spadek funkcji poznawczych u wczesnych konsumentów tego narkotyku.

Wiek nastoletni jest okresem, w czasie którego mózg jest wrażliwy na skutki neurotoksyczne konopi. W tym wieku, mózg jest jeszcze w fazie rozwoju, wyjaśnia pani Maria Fontes, główna autorka brazylijskiego badania.

Rezultaty tych badań zostały opublikowane w przeglądzie naukowym British Journal of Psychiatry.

Komentarze do: Palenie cannabis przed 15 rokiem życia ma szkodliwe działanie dla mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz