Szukaj

Objawy oponowe

Podziel się
Komentarze0

Objawy oponowe jest to grupa symptomów powiązana z zapaleniem mózgu oraz opon mózgowo-rdzeniowych. Są bardzo pomocne w procesie rozpoznania, łatwe do zbadania, a także bezbolesne dla cierpiących na tego typu schorzenia.

Objawy oponowe

Zapalenie mózgu

Zapalenie mózgu to nic innego jak zapalenie tkanki mózgowej, które jest wywołane działaniem wirusa, a także reakcją immunologiczną na niektóre infekcje. Może być spowodowane wirusem ospy bądź grypy. Jednak najgroźniejszą formą zapalenia jest zapalenie spowodowane wirusem herpes, który nazywany jest wirusem opryszczki. Bardzo często główną przyczyną tej choroby jest wścieklizna. Wirus jest przenoszony do organizmu w skutek ugryzienia przez zarażone zwierzę. W Japonii przekazywany jest również przez komary.

Leczenie zapalenia mózgu wymaga hospitalizacji. Jest to przeważnie łagodzenie objawów oraz leczenie środkami antywirusowymi. W przypadku wirusa opryszczki stosowane są leki przeciwwirusowe, takie jak np. acyklowir. W przypadku mniej groźnych zakażeń wystarczą preparaty o działaniu przeciwzapalnym kontykosterydy oraz leczenie objawowe.

Istnieje możliwość zaszczepienia się przeciwko japońskiemu oraz kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Nieleczone zapalenie mózgu może spowodować poważne uszkodzenie tego narządu, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć chorego. Często po przebytej chorobie zdarzają się problemy z pamięcią.

Zapalenie opon mózgowych

Zapalenie opon mózgowych jest zapaleniem błon oraz opon, które pokrywają mózg i rdzeń kręgowy. Jest bardzo niebezpieczne, ponieważ potrafi się uformować w ciągu kilku godzin. Zakażenie jest wywołane przez bakterie oraz wirusy, które przenikają do mózgu. Najpoważniejszym rodzajem zapaleń są te spowodowane przez bakterie.


U osób dorosłych są to zazwyczaj meningokoki bądź pneumokoki. Wskaźnik zachorowalności wskazuje na 100 przypadków bakteryjnego zapalenia rocznie, które przypada na 25 tysięcy mieszkańców. Możemy się spotkać zarówno z formą sporadyczną, jaki i formą epidemii. Zapalenie opon mózgowych jest szczególnie niebezpieczne dla osób starszych oraz małych dzieci.

Wirusy oraz bakterie docierają do mózgu przez krwioobieg. Często jest to spowodowane zapaleniem w innej części ciała. Mogą się dostać również z zewnątrz np. przy uszkodzeniu czaszki, bądź z pobliskich obszarów np. podczas zapalenia zatok. Ryzyko zachorowalności zwiększa się kiedy przebywamy w pobliżu osób zakażonych. W celach profilaktycznych podawane są wówczas antybiotyki lub szczepionki.


Leczenie bakteryjnego zapalenia opon mózgowych przebiega w zupełnie innych sposób niż zapalenia wirusowego. O ile w przypadku tego drugiego zapalenie nie jest leczone, a cały proces wyzdrowienia przebiega w sposób samorzutny, o tyle bakteryjne zapalenie wymaga już bezpośredniego wprowadzenia do krwioobiegu odpowiednich antybiotyków. Leczenie antybiotykami trwa około 1-2 tygodni.

U około 5% przypadków bakteryjnego zapalenia opon mózgowych odnotowano śmierć. Może prowadzić ono również do spadku ciśnienia, a także śpiączki. Natomiast wirusowe zapalenie powoduje niekiedy porażenie, które przeważnie ustępuje po kilku godzinach.

Objawy oponowe

Najważniejszymi objawami są:

1) sztywność karku- występuje u około 30% chorych na zapalenie opon mózgowych, mięśnie karku napotykają na opór, który uniemożliwia pochylenie głowy chorego ku przodowi. Miarą sztywności jest liczba palców, które można umieścić pomiędzy brodą a mostkiem.

2) objaw Brudzińskiego- można podzielić na:

a. karkowy, czyli odruchowe zgięcie kolan, które występuje przy biernym pochyleniu głowy do klatki piersiowej
b. łonowy, czyli odruchowe zgięcie kończyn, które występuje przy ucisku na spojenie łonowe.

3) objaw Kerniga- występuje u osób cierpiących na zapalenie opon mózgowych, podczas próby zgięcia kolana przy zgiętym pod kątem prostym stawie biodrowym oraz kolanowym pacjent napotyka na opór.

4) objaw Amossa- osoba chora przy siadaniu podpiera się o wyprostowane kończyny górne, które są rozstawione na boki i ku tyłowi.

5) objaw Flataua- można podzielić na

a. erekcyjny, czyli pojawienie się erekcji przy kilkakrotnym pochyleniu tułowia ku przodowi
b. karkowo-mydriatyczny, czyli rozszerzenie źrenic, które występuje podczas pochylania głowy do przodu.

6) objaw Weila-Edelmana- grzbietowe zgięcie palucha, które można zauważyć podczas wywoływania objawu Kerniga.

Ważne jest jak najwcześniejsze rozpoznanie choroby. Jest ono bowiem gwarancją szybkiego powrotu do zdrowia. Dzięki znajomości symptomów będziemy mieli świadomość tego, co nam grozi. Jeśli cierpimy choćby na jeden z wyżej wymienionych objawów niezwłocznie musimy udać się do lekarza.

Komentarze do: Objawy oponowe

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz