Szukaj

Objawy wstrząsu mózgu

Podziel się
Komentarze0

Wstrząśnienie mózgu jest najczęstszym skutkiem silnych urazów głowy, który powoduje tymczasowe zaburzenia w funkcjonowaniu mózgu. Stan nieprzytomności utrzymuje się przez około jedną godzinę, a żeby mówić o wstrząśnieniu mózgu, nie może on przekraczać 6 godzin. Przeczytaj o objawach wstrząsu mózgu.

Objawy wstrząsu mózgu

Jak to się dzieję?

Wstrząśnienie występuje w momencie, gdy głowa jest narażona na fizyczne uderzenie. Zazwyczaj jest to niegroźne uszkodzenie. Mózg jest bardzo dobrze zabezpieczony przez czaszkę, a ponieważ jest nieco mniejszy od niego, to może się poruszać w jego obrębie. Jeżeli występuje uderzenie w głowę, mózg wewnątrz czaszki ulega wstrząśnięciu. Komórki nerwowe wówczas rozciągają się, co może powodować małe krwawienie z powierzchni mózgu.

Często występujące objawy


Objawy w dużym stopniu zależą od stopnia i siły uderzenia. Typowymi objawami są:
  • chwilowa utrata przytomności lub świadomości,
  • bóle głowy, nudności, wymioty,
  • krótkotrwałe zaniki pamięci,
  • złe samopoczucie, rozdrażnienie,
  • ból oraz drżenie rąk i nóg,
  • uczucie”miękkich nóg”,
  • problemy z koncentracją i zakłócony odbiór rzeczywistości,
  • zaburzenie równowagi,
  • Tego rodzaju objawu ustępują samoistnie i utrzymują się przez około 2-3 dni. W wyniku urazu mogą również pojawić się nadwrażliwość na światło i dźwięk, ogólny niepokój i lęk, senność oraz różnica w wielkościach źrenic.

Czy są możliwe powikłania?


Oczywiście, istnieją również powikłania wstrząśnienia, związane z przerwaniem zewnętrznych naczyń krwionośnych w mózgu, co skutkuje rozległym krwawieniem i powoduje ucisk na niżej położoną tkankę mózgową (tzw. krwotok podpajęczynówkowy).


Tego rodzaju powikłanie jest śmiertelnie groźnym stanem dla poszkodowanego. W związku z tym, że objawy mogą pojawić się dopiero kilka godzin po urazie głowy, osobę poszkodowaną należy trzymać pod obserwacją. W zależności od urazu i odporności pacjenta, objawy mogą występować licznie, łącznie bądź pojedynczo ze stosunkowo małym stopniem nasilenia.


Diagnostyka i leczenie


Przede wszystkim, w przypadku urazu nie należy pozostawiać osoby poszkodowanej samej sobie, ponieważ niekiedy oznaki poważnych komplikacji mogą pojawić się dopiero po kilku godzinach lub nawet dni po wypadku. Zalecana jest obserwacja osoby z objawami przez kolejne 24 godziny od momentu wypadku i jak najszybszy kontakt z lekarzem.

Rozpoznanie ustala się na podstawie występujących objawów, a przede wszystkim utraty przytomności po urazie. Dalsze badania medyczne (neurologiczne) wykonywane są w celu sprawdzenia, czy nie występują jakiekolwiek inne uszkodzenia mózgu. Jeżeli osoba była przez chwilę nieprzytomna i nie ma oznak głębszych uszkodzeń, to najprawdopodobniej jest to wstrząśnienie mózgu.

Jeżeli nie wyklucza się poważniejszego urazu, wykonuje się rezonans magnetyczny bądź tomografię komputerową a osoba poszkodowana pozostaje pod obserwacją w szpitalu. W przypadku, gdy lekarz uzna, że niepotrzebne jest przeprowadzanie powyższych badań lub hospitalizacji, osoba poszkodowana wysyłana jest do domu pod opieką odpowiedzialnej osoby dorosłej.

Leczenie polega głównie na wypoczynku i leczeniu objawowym. Wstrząs mózgu jest przejściowym zaburzeniem, dlatego też objawy samoistnie ustępują w przeciągu kilku dni. W  tym czasie zalecane  jest przebywanie w spokojnym i cichym otoczeniu oraz nie nadwyrężanie wzroku. Do momentu, aż ustąpią objawy powinno się więc unikać czytania, oglądania telewizji, rażącego światła, hałasu, pracy fizycznej i alkoholu.

Jeżeli pacjent nie dostosuje się do zaleceń, symptomy wstrząsu mogą trwać przez tygodnie, a nawet miesiące. W takich przypadkach poszkodowani mogą mieć problemy jeszcze długo po urazie (zespół powstrząsnieniowy). Dlatego też prawdopodobnie będą odczuwać bóle i zawroty głowy, problemy z pamięcią i koncentracją, zmęczenie oraz mogą nie tolerować głośnych dźwięków i alkoholu.

Komentarze do: Objawy wstrząsu mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz