Szukaj

Na czym polega technika malowania myślami?

Czy to, co można było zobaczyć w filmie Awatar ma szanse stać się rzeczywistością? Czy można stworzyć obraz używając do tego jedynie siły swojego umysłu? Brzmi jak science fiction, ale... to rzeczywistość. Już teraz można przy pomocy umysłu i komputera zamienić fale mózgowe w kształty i barwy. Odpowiedzialny jest za to Brain Painting.

Na czym polega technika malowania myślami?

Brain Painting opiera się na odczytywaniu fal mózgowych za pomocą połączenia mózg-komputer. Impulsy mózgowe są rejestrowane i przekształcane w odpowiednie polecenia. Do obsługi interfejsu nie używa się siły fizycznej, ale siły umysłu. Dlatego interfejs jest dedykowany głównie osobom sparaliżowanym.

Początkowo eksperyment ten polegał na koncentrowaniu myśli na konkretnych literach, dzięki czemu tworzyły one słowa. Dawało to możliwość porozumiewania się z otoczeniem. Technika ta została rozszerzona o program do malowania. Zasada jest ta sama: wybieranie koloru i kształtu za pomocą skupienia myśli na określonej komórce osadzonej w specjalnie do tego przygotowanej matrycy.

Pacjent zostaje zabrany do laboratorium. Na jego głowę nakłada się czepek z dziurkami, w których z kolei umieszcza się elektrody, a te w kontakcie ze skórą rejestrują fale mózgowe. Dane są zaznaczane jako charakterystyczne wychylenia; komputer rozpoznaje wzór i przypisuje go odpowiedniej komórce matrycy. Żeby badanie wyszło poprawnie, należy skoncentrować całą swoją uwagę na doświadczeniu. Aby ułatwić to zadanie pacjentowi i jednocześnie przyspieszyć długość trwania akcji, naukowcy wykorzystują matrycę z literami, które migają w nieoczekiwany sposób. Gdzieś w tle pojawia się twarz Alberta Einsteina. Zastosowanie wizerunku znanej osoby pomaga poprawnie rozpoznać wybrany element.

Malowanie myślami nie należny do zadań łatwych. Do stworzenia obrazów można wykorzystać jedynie proste kształty. Czynności, które wykonuje umysł są przerywane ciągle pojawiającą się twarzą Alberta Einsteina – pomaga to utrzymać skupienie.


Program jest męczący. Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że mimo braku poczucia zmęczenia, mózg ludzki nie jest w stanie koncentrować się na czymś z taką samą siłą przez dłużej niż 30 minut.

Okazuje się, że zarówno osoby w pełni sprawne, jak i te z ograniczeniami ruchowymi lub całkowicie sparaliżowane, radzą sobie równie dobrze z opanowaniem programu. Powstają całe galerie „mózgowych malarzy”, czyli osób, które stworzyły swoje dzieła przy pomocy fal umysłu. Jest to niesamowite przeżycie zwłaszcza dla tych, którzy na co dzień nie mogą komunikować się ze światem i dla ich rodzin.


Powstają też inne programy oparte na wykorzystaniu fal mózgowych. Dzięki umysłowi można kontrolować ruchy pędzla, a nawet rzeźbić. Jak się okazuje – można stworzyć swojego awatara, który za pomocą siły umysłu będzie w stanie się poruszać. Z techniki korzystają też inni artyści. W Japonii dzięki temu powstał album muzyczny wydany w 2012 roku pod tytułem „Brain Pulse Music”.

Brain Painting miał swój początek w momencie spotkania się malarza, wynalazcy i specjalisty z dziedziny psychologii i neurobiologii. Niemiecki artysta, Jorg Immendorff, cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne, nie mógł już swobodnie poruszać rękami i nogami. Jego historia zainspirowała wynalazcę, Adiego Hoesla, który rozmówił się z Nielsem Birbaumerem. Idea, którą miał w głowie Hoels szybko stała się rzeczywistością, dzięki pomocy specjalisty.

Odczytywanie fal mózgowych pierwotnie zostało stworzone do bardziej skomplikowanych rzeczy, jednak na ten moment trzeba zadowolić się malowaniem za pomocą siły umysłu, a także wyrażaniem swojej artystycznej duszy przy pomocy innych programów tworzących obrazy. Naukowcy założyli, że w przyszłości przy tej metodzie będzie można kontrolować otoczenie. Zapragnęli wykorzystywać interfejs do włączania i wyłączania światła, zamykania drzwi, włączania telewizora. Teoretycznie jest to możliwe, chociaż w tym momencie trudne do wyobrażenia dla przeciętnego człowieka.

W USA przeprowadza się badania polegające na wykonywaniu rzeczywistych ruchów w przestrzeni wykorzystując do tego siłę umysłu. Opracowano także system poruszania protezami kończyn osoób po amputacji. Niestety w dalszym ciągu występują problemy, których nie da się na tą chwile rozwiązać.

Malowanie umysłem jest świetną techniką komunikowania się niepełnosprawnych z otoczeniem. Technologia rozwija się, a wraz z nią kolejne pomysły na zastosowanie fal mózgowych. Obecnie pracuje się nad stworzeniem gier komputerowych sterowanych za pomocą umysłu. Zastanawiające jest, jak wysoko naukowcy stawiają sobie poprzeczkę. Już teraz trwają rozmowy na temat, czy da się kierować pojazdami za pomocą umysłu.

To, że kiedyś będzie można stworzyć swojego awatara nie ulega wątpliwości. Pytanie brzmi: kiedy?

Autor:

Natalia Ul

Komentarze do: Na czym polega technika malowania myślami?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz