Szukaj

Osiągnąć 90? Łatwiejsze niż kiedykolwiek

Podziel się
Komentarze0

W Ameryce jest coraz więcej najstarszych ludzi: blisko 2 000 000 ma teraz 90 lat i więcej, co oznacza, że ich liczba wzrosła ponad trzykrotnie w ciągu trzech dekad. Niekoniecznie są to dobre wieści, ponieważ jest bardzo możliwe, że będą żyć w ubóstwie i cierpieć z powodu różnego typu upośledzeń, co stworzy nowe wyzwanie dla i tak już napiętego budżetu oraz systemu opieki zdrowotnej.Do tych najstarszych powoli dołącza się również siwiejąca populacja baby-boomers, co oznacza, że liczba starych ludzi rośnie z 1,9 miliona do 8,7 miliona (2% amerykańskiej populacji). Jest to wielka zmiana, ponieważ jeszcze 100 lat temu jedynie 100 000 ludzi osiągało 90 rok życia.

Demografowie takie zmiany przypisują przede wszystkim lepszemu odżywianiu oraz postępom w medycynie. Jednakże, w dalszym ciągu dłuższe życie oznacza dodatkowe ryzyko chorób przewlekłych, takich jak zapalenie stawów, cukrzyca, choroba Alzheimera, oraz generalnie zniedołężnienie.

Jeżeli nie mogę sobie z czymś poradzić, wołam dzieci, mówi Betty Mae Gutoski, lat 85, z Muskegon – ma nadzieję, że będzie żyła ponad 90 lat, jak jej ojciec, który zmarł w wieku 98 lat. Chorowała ona na raka jelita grubego, teraz żyje sama, od czasu do czasu wspomagana przez syna i wnuka. Twierdzi, że prowadzi zdrowe, zajęte życie, ale coraz bardziej boi się, iż będzie ciężarem dla swojej rodziny.

Richard Suzman, dyrektor badań nad zachowaniem i społeczeństwem z narodowego instytutu starzenia (National Institute on Aging) mówi, że przypadki podobne go tego zdarzają się coraz częściej. Osobiste oszczędności na emeryturę czasami mogą rozwiązać problem, o ile ludzie nie żyją zbyt długo albo nie niedołężnieją.


Sondaż przeprowadzony w czerwcu przez Associated Press stwierdził, że więcej niż jedna osoba dorosła na cztery spodziewa się, że będzie żyć ponad 90 lat, wliczając w to tych, którzy aktualnie mają 65 lat i więcej. Większość dorosłych również oczekuje, że ludzie z ich pokolenia będą żyć dłużej niż pokolenie ich rodziców. A około 46% ludzi mówi, iż spodziewa się lepszej jakości życia w późnym wieku.


Kluczowym wyzwaniem dla tej populacji jest obniżenie wskaźnika zniedołężnienia, mówi Richard Suzman. Widzimy, że niektóre z dolegliwości można zredukować, wraz z poprawą stylu życia, dietą oraz ćwiczeniami, ale coraz ważniejsze staje się znalezienie sposobu na spowalnianie, zapobieganie albo leczenie chorób takich jak choroba Alzheimera.

Według sondażu, pośród ludzi w wieku 90-94 lata, którzy donoszą o pewnych niedogodnościach, takich jak niezdolność do zrobienia zakupów, do odwiedzenia lekarza, do wspinania się po schodach, czy też do wykąpania się, wynosi 82%, i jest o 13% większa niż dla ludzi w wieku 85-89 lat (69%). Pośród 95-latków i więcej niezdolność ta wzrasta już do 91%.

Szybki wzrost

Osoba, która w Stanach Zjednoczonych osiąga właśnie 65 rok życia, generalnie oczekuje jeszcze dodatkowych 20 lat. W wieku 90 lat, oczekiwanie rośnie o kolejne 5 lat. Biorąc pod uwagę tak szybki wzrost, dzisiejsza populacja 90-latków zasługuje na to, żeby jej się bliżej przyjrzeć, mówi Wan He z Census Bureau, demograf.

Im starsi są ludzie, tym więcej zasobów konsumują, z powodu opieki zdrowotnej, a ich wskaźnik zniedołężnienia rośnie. A to stwarza zapotrzebowanie na dzienną opiekę. Nie mówiąc już o tym, że obciążenie rodzin również dramatycznie rośnie.

Inne statystyki:

- pośród populacji 90-latków, kobiet jest więcej, a proporcja wynosi 3 do 1;

- biali pochodzenia niehiszpańskiego stanowią ogromną większość populacji 90-latków: 88,1% (7,6% to czarni, 4% ludzie pochodzenia hiszpańskiego, 2,2% to Azjaci);

- większość populacji 90-latków żyje samemu, we własnych domach, około 37,3%. Jakieś 37,1% żyje w domu z rodziną bądź z innymi, podczas gdy 23% żyje w domach opieki.

Jak mói Carol Neustadt, pracownica społeczna, w wielu przypadkach dorosłe dzieci biorą na siebie odpowiedzialność za opiekę nad starszymi rodzicami. Ale codzienne wydatki z tym związane są bardzo stresujące. Bycie opiekunem osoby, która potrzebuje cię 24 godziny na dobę, jest bardzo trudne i wymagające.

Komentarze do: Osiągnąć 90? Łatwiejsze niż kiedykolwiek

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz