Szukaj

Oparzenia słoneczne: ból powoduje molekuła!

Podziel się
Komentarze0

Twoje ramiona są czerwone i pieką, a twoi znajomi dla zabawy cię przytulają, aby zobaczyć, jak podskakujesz z bólu? Szkoda, pozostaje ci tylko zaaplikować biafine i oczekiwać na rezultaty. Dobra wiadomość jest taka, że naukowcy z różnych instytutów amerykańskich odkryli właśnie molekułę, która odpowiada za ból w oparzeniach słonecznych, a odkrycie to wkrótce może całkowicie zmienić rozdanie.Badanie ukazało się w magazynie PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences).

Naukowcy wyjaśniają w artykule: - Zablokowanie molekuły TRPV4 pozwala na chronienie skóry przed bolesnymi skutkami oparzeń słonecznych.

Molekuła ta jest bowiem kanałem znajdującym się na powierzchni wyższej warstwy skóry. Promienie słoneczne UVB aktywują te kanały, które się otwierają i pozwalają jonom wapnia na przenikanie do komórek.


I to właśnie ten przepływ powoduje ból oraz uszkodzenia typowe dla oparzenia słonecznego.

Naukowcy przeprowadzili testy na myszach i na próbkach ludzkiej skóry. Okazało się, że kiedy kanały TRPV4 były dezaktywowane, skóra była mniej czerwona i mniej wrażliwa na dotyk.

Wyniki amerykańskich badań sprawiają, że nowa molekuła może być celem strategii prewencji oparzeń słonecznych i chronicznych uszkodzeń z nimi związanych, takich jak rak czy starzenie skóry.

Prof. Martin Steinhoff, współautor badania, mówi: - Dzięki temu odkryciu możemy rozważać opracowanie kremów przeciwsłonecznych, które będą blokować molekułę TRPV4 i ograniczać skutki oparzeń.

Jednakże całość konsekwencji takiego zablokowania nie została jeszcze dobrze poznana, dlatego naukowcy zalecają przede wszystkim ostrożność.

Komentarze do: Oparzenia słoneczne: ból powoduje molekuła!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz