Szukaj

Olej kokosowy i ćwiczenia fizyczne mogą obniżyć wysokie ciśnienie

Podziel się
Komentarze0

Unikalna kombinacja kwasów tłuszczowych w oleju kokosowym może mieć głęboki pozytywny wpływ na zdrowie, w tym na utratę tkanki tłuszczowej, na lepsze funkcjonowanie mózgu i na wiele innych aspektów zdrowotnych.

Naukowcy pracujący w Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Federalnego Paraiba w Brazylii postanowili sprawdzić hipotezę, że połączenie codziennego spożycia oleju kokosowego i treningu fizycznego może  zmniejszyć wrażliwość baroreceptorów (informują ośrodek naczynioruchowy o wielkości ciśnienia), co powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Wyniki badań opublikowali w czasopiśmie  Applied Physiology, Nutrition, and Metabolism.

Mniejszy przyrost masy ciała

Eksperyment przeprowadzono na szczurach z nadciśnieniem. Naukowcy stwierdzili, że olej kokosowy i ćwiczenia były związane z mniejszym przyrostem masy ciała w porównaniu ze szczurami, które otrzymały sól fizjologiczną i nie doświadczyły aktywności fizycznej. Badanie trwało 5 tygodni.

Niższe ciśnienie krwi

Suplementacja oleju kokosowego i trening fizyczny związane były z niższym ciśnieniem tętniczym krwi. Jednak tylko takie połączenie, a nie olej kokosowy i ćwiczenia fizyczne osobno, jest w stanie doprowadzić ciśnienie do prawidłowej wartości.

Zmniejszenie ciśnienia krwi, które spowodowane zostało przez kombinację oleju kokosowego i treningu fizycznego, może być wyjaśnione przez zmniejszenie wrażliwości baroreceptorów i redukcji reakcji utleniania spowodowanej stresem w surowicy krwi, serca i aorty.

- To jest ważne stwierdzenie, gdyż olej kokosowy jest obecnie uważany za popularny i konsumowany przez sportowców i wszystkich, którzy szukają zdrowego stylu życia -  wyjaśnia dr Valdir de Andrade Braga, współautor badania. - Możliwość korzystania z oleju kokosowego jako środka wspomagającego leczenie nadciśnienia poszerza długą listę korzyści wynikających z jego spożycia. Naszym następnym krokiem jest rozpoczęcie badań klinicznych, w celu sprawdzenia, czy możemy odtworzyć te ustalenia w nadciśnieniem tętniczym u ludzi.

Opracowała: Agnieszka Witek

Komentarze do: Olej kokosowy i ćwiczenia fizyczne mogą obniżyć wysokie ciśnienie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz