Szukaj

Nowy wirus podobny do SARS przenosi się z człowieka na człowieka

Podziel się
Komentarze0

Już 3 pacjent w UK zaraził się nowym koronawirusem, stając się 2 potwierdzonym przypadkiem w tym kraju w ubiegłym tygodniu. Władze UK informują, iż śmiertelna infekcja najprawdopodobniej przenosi się z człowieka na człowieka. Ostatnia ofiara jest członkiem rodziny poprzedniego pacjenta.Na tę chwilę, liczba potwierdzonych przypadków infekcji NCoV wynosi 11 na całym świecie (5 w Arabii Saudyjskiej, 2 w Jordanii, 1 w Niemczech, 3 w UK). 5 osób zmarło. Większość zarażonych podróżowało ostatnio po Bliskim Wschodzie.

NCoV został zidentyfikowany, kiedy WHO ogłosiła międzynarodowy alarm we wrześniu 2012 roku ostrzegając, iż wcześniej nieznany wirus zaraził Katarczyka przebywającego ostatnio w Arabii Saudyjskiej.

NCoV należy do tej samej rodziny co SARS, czyli koronawirus, który pojawił się w Chinach w 2002 roku i zabił co 10 osobę z 8 000 zarażonych.


Objawy dla obu wirusów są podobne: choroba dróg oddechowych, kaszel, gorączka, problemy z oddychaniem.

Brytyjska agencja HPA podała, iż ostatni pacjent, mieszkaniec UK, nie podróżował ostatnio. Aktualnie jest leczony na oddziale intensywnej opieki w Birmigham.

John Watson z HPA mówi: potwierdzenie infekcji u osoby, która nigdy nie była na Bliskim Wschodzie sugeruje, że doszło do transmisji człowiek-człowiek.

Koronawirusy roznoszą się tak jak inne wywołujące choroby układu oddechowego, przez kaszel i kichanie. Do tej pory eksperci twierdzili, że NCoV nie przenosi się z człowieka na człowieka.

Watson dodaje, iż na tę chwilę nie ma powodu, aby bić na alarm, ponieważ ryzyko zarażenia jest bardzo niewielkie.

Gdyby nowy wirus był bardziej zaraźliwy, doszłoby już teraz do większej ilości zakażeń, po 3 miesiącach od wykrycia NCoV, mówi specjalista.

Wcześniejszy angielski pacjent podróżował ostatnio po Arabii Saudyjskiej i Pakistanie – do tej pory znajduje się w szpitalu, informuje HPA.

Komentarze do: Nowy wirus podobny do SARS przenosi się z człowieka na człowieka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz