Szukaj

Nowy przypadek MERS w Arabii Saudyjskiej

Podziel się
Komentarze0

Władze Arabii Saudyjskiej poinformowały o kolejnym przypadku zarażenia nowym wirusem MERS, czytamy w najnowszym komunikacie WHO. Chorą jest 81-letnia kobieta, która już wcześniej cierpiała na kilka innych dolegliwości. Wirusem MERS zaraziła 28 kwietnia, a jej stan jest krytyczny, lecz stabilny, informuje WHO.Nowy koronawirus pojawił się w ubiegłym roku na Środkowym Wschodzie, a następnie przedostał się do Europy. Przypadki infekcji zarejestrowano już w Arabii Saudyjskiej, Jordanii, Katarze, Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Do tej pory laboratoryjnie potwierdzo 41 zarażeń, w wyniku których zmarło 20 osób.

Nowy koronawirus, wcześniej znany jako NCoV, albo nowy koronawirus podobny do SARS, należy do tej samej rodziny co wirus przeziębienia oraz wspomniany właśnie SARS, który w 2003 spowodował epidemię w Azji.


Skrót MERS pochodzi od nazwy Middle East Respiratory Syndrome, co można przetłumaczyć jako wirus niewydolności oddechowej ze Środkowego Wschodu.

WHO dodaje, że ostatnia pacjentka w Arabii Saudyjskiej przebywała w tej samej klinice we wschodniej prowincji Królestwa, w której potwierdzono 22 inne przypadki, w tym 9 śmiertelnych, od 8 kwietnia bieżącego roku.

WHO wysłała swoich ekspertów do Arabii Saudyjskiej, aby wspólnie z saudyjskimi specjalistami zbadali ostatnie ognisko epidemii w owej klinice. Eksperci zgodnie stwierdzają teraz, że MERS najwyraźniej przenosi się między ludźmi, ale jedynie w długim i bliskim kontakcie.

Komentarze do: Nowy przypadek MERS w Arabii Saudyjskiej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz