Szukaj

Nowa ptasia grypa A może być bardzo zabójcza dla ludzi!

Podziel się
Komentarze0

Jak wynika z nowego badania nad wirusem H7N9, który pojawił się w lutym tego roku w Chinach, patogen ten przyczepia się do nabłonka górnych i dolnych dróg oddechowych u człowieka, a więc może skutecznie przenosić się między ludźmi i powodować zapalenie płuc.Inne wirusy ptasiej grypy typu A nie mają takich możliwości.

Badanie ukazało się w The American Journal of Pathology.

Naukowcy sugerują, że ze względu na te właściwości, H7N9 może spowodować pandemię.

Badacze przeanalizowali trzech pacjentów z wschodnich Chin, u których rozwinęło się ostre zapalenie płuc oraz ostry zespół zapaści oddechowej. W wyniku choroby pacjenci zmarli.

Do maja 2013 infekcje wywołane przez H7N9 potwierdzono u 132 pacjentów z Państwa Środka i Tajwanu, z czego 37 osób zmarło, według statystyk WHO. Źródłem wirusa okazały się kurczaki.

W bieżącym badaniu naukowcy skupili się na wzorcach utwierdzania się wirusa w zainfekowanym organizmie, w celu oceny jego potencjału transmisji i wirulencji.


Dr Thijs Kuiken z Erasmus University Medical Center w Roterdamie w Holandii wyjaśnia: - Możliwość przyczepiania się wirusa do górnych dróg oddechowych u człowieka wchodzi w korelację ze skutecznością przenoszenia wirusa między ludźmi. Możliwość przyczepiania się wirusa do komórek Clary w oskrzelikach oraz pneumocyty i makrofagi w pęcherzykach płucnych korelują z wysoką zjadliwością wirusa.

Naukowcy porównali wirusy H7N9, H5N1, H7N7, HPAI, H3N2 i H1N1. Odkryli, że tak jak inne wirusy ptasiej grypy, H7N9 przyczepia się silniej do niższych części ludzkiego układu oddechowego niż do wyższych.

Aczkolwiek w porównaniu do innych wirusów ptasiej grypy, H7N9 przyczepia się obficiej do komórek nabłonka w oskrzelikach i pęcherzykach płucnych.

Dr Kuiken dodaje: - Te cechy charakterystyczne pasują do większej zjadliwości wirusów typu H7, w porównaniu do innych wirusów ptasiej grypy u ludzi.

Poza tym odkryto, że H7N9 silniej przyczepia się do komórek rzęskowych w nosie, tchawicy i w oskrzelach, co sugeruje, że może bardzo skutecznie przenosić się między ludźmi.

Dr Kuiken podkreśla: - Przyczepianie się wirusa do komórek to pierwszy krok w cyklu replikacyjnym wirusów grypy w komórkach gospodarza. Aby prawidłowo ocenić potencjał pandemiczny wirusów H7, musimy pod uwagę wziąć także inne kroki tego cyklu, jak również odpowiedź odpornościową organizmu gospodarza.

Komentarze do: Nowa ptasia grypa A może być bardzo zabójcza dla ludzi!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz