Szukaj

Nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy przekonują, że nigdy nie jest za późno na ostateczne pożegnanie się z papierosem. Sprawdzonym faktem jest to, że palacze, którzy odstawili wyroby tytoniowe, żyją o wiele dłużej niż osoby, które nie próbowały rzucić szkodliwego dla zdrowia nałogu. Najnowszy raport niemieckich specjalistów podsumowuje wyniki 17 lat badań.Raport ten wykazuje także związek pomiędzy paleniem papierosów a umieralnością wśród niemieckich seniorów.

Badacze twierdzą, że zerwanie z nałogiem - bez względu na wiek palacza - przynosi tak pozytywne skutki, że nawet ludzie starsi powinni być zachęcani do rzucenia wyniszczającego ich organizmy nałogu.

Lekarze są pewni, że osoby, które osiągnęły i przekroczyły 60 rok życia, a są palaczami, są o 83% bardziej narażone na ryzyko odejścia z tego świata niż osoby, które nigdy nie sięgnęły po papierosa.

Brytyjskie analizy wykazały z kolei, że 59% osób niepalących dożyło 80 roku życia, podczas gdy w grupie palaczy tylko 26% badanych osiągnęło aż tak sędziwy wiek.


Dr Tai Hing Lam z Uniwersytetu w Hong Kongu, który komentował raport niemieckich badaczy, stwierdził, że wyniki pracy niemieckich specjalistów wskazują jednoznacznie, że jeden na dwóch starszych palaczy umiera z powodu nikotyny.

Dodaje również, że większość uzależnionych od papierosa rażąco lekceważy zagrożenie wynikające z bycia palaczem. Innych cechuje z kolei pewność, że są za starzy aby rzucić palenie albo że rezygnacja z nałogu w starszym wieku nie przyniesie im już żadnych korzyści.

Badania przeprowadzone na ponad 877,000 uczestników zrodziły w niemieckich badaczach przekonanie, że mimo braku 100% pewności, iż palenie tytoniu wpływa niezaprzeczalnie na zwiększone statystyki dotyczące ludzkich zgonów, można powiedzieć, że substancje chemiczne zawarte w tytoniu powodują ogromne zniszczenia w ludzkich komórkach, a palacze żyją krócej od osób wolnych od nałogu.

Jeden z naukowców dodał także, że raport może przeceniać ryzyko śmierci wywołanej paleniem tytoniu, ale nie docenia należycie korzyści wynikających z zerwania z nałogiem.

Dodaje również, że rzucenie palenia w czasie trwania poważnej choroby zwiększa ryzyko wczesnego zgonu. Dlatego tak ważne jest, aby zachęcać ludzi do odseparowania się od dymka, zanim nasz organizm zacznie poważnie niedomagać.red. Iwona Trojan

Komentarze do: Nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz