Szukaj

Niektóre alergie mogą wynikać z mutacji genetycznej

Podziel się
Komentarze0

Alergie to anormalne i nadmierne reakcje systemu odpornościowego, w momencie kontaktu z substancją obcą dla organizmu. Dziś te zjawiska są dobrze znane, ale mechanizmy za nimi stojące pozostają w dalszym ciągu owiane mgiełką tajemnicy.Nowe badanie, opublikowane w Science Translational Medicine, pokazuje, że liczne alergie mogą mieć swoje źródło w mutacjach genetycznych. A dokładniej mówiąc, chodzi o mutacje dotykające genu kodującego proteinę TGF-beta.

Proteina ta jest znana ze swojego działania na wzrost komórek i na komunikację między nimi. Kiedy TGF-beta nie funkcjonuje prawidłowo, jak np. w chorobie Marfana, u pacjentów pojawiają się anomalie morfologiczne.

Dr Pamela Frischmeyer-Guerrerio, jedna ze współautorek badania, mówi: - Mamy wskazówki, iż te same dysfunkcje genetyczne, dotykające proteiny TGF-beta, odpowiedzialne za niektóre objawy kliniczne w zespole Marfana, odgrywają także pewną rolę w astmie, alergiach pokarmowych i egzemie.

Naukowcy odkryli, że ludzie dotknięci zespołem Marfana i zespołem Loeys-Dietz, cierpią – bardziej niż reszta populacji – z powodu alergii.

Dysfunkcje w kodowaniu genetycznym TGF-beta wydają się wyzwalać te same reakcje łańcuchowe, które wydają się prowadzić do chorób alergicznych.

Naukowcy odkryli coś jeszcze: losartan, czyli lek stosowany w leczeniu nadciśnienia, okazał się obiecujący w leczeniu alergii.

Specyfik ten działa przeciwko puchnięciu aorty, które powodowane jest przez dysfunkcje proteiny TGF-beta, u pacjentów dotkniętych zespołem Marfana i zespołem Loeys-Dietz.

Komentarze do: Niektóre alergie mogą wynikać z mutacji genetycznej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz