Szukaj

Nie dosypiasz? Zjesz więcej

Podziel się
Komentarze0

Badania mózgu wykazują szczególną aktywność neuronów na widok fast-foodów, kiedy jesteśmy niewyspani. Po nieprzespanych nocach jemy więcej, a także bardziej niezdrowo.Widok niezdrowej żywności w okresie ograniczenia snu pobudza w naszym mózgu centra, które są mniej aktywne, kiedy śpimy odpowiednią liczbę godzin. Obserwacja ta może pomóc lepiej zrozumieć związek między ograniczeniem snu i otyłością.

Naukowcy z St. Luke's – Roosevelt Hospital Center oraz z Columbia University w Nowym Jorku, wykonali funkcjonalny rezonans magnetyczny u 25 osób (z prawidłową wagą), podczas gdy patrzyły one na zdjęcia zdrowej i niezdrowej żywności.

Skany zostały powtórzone po pięciu dniach, którym towarzyszyły nieprzespane noce (sen ograniczony do 4 godzin), po czym wyniki zostały porównane.

"Po okresie zaburzonego snu, obszary mózgu aktywowane na widok niezdrowych pokarmów pozostały zupełnie niezaangażowane, kiedy prezentowana była zdrowa żywność” - poinformował Marie-Pierre St-Onge.

Badania jasno wskazują na to, że zaburzenia snu prowadzą do wzrostu spożycia tego typu niezdrowej żywności u tych osób.

"Wyniki sugerują, że osoby, które nie sypiają dobrze, po okresie ograniczonego snu odbierają niezdrową żywność jako najlepszą rekompensatę. To z kolei prowadzi do większego spożycia tych pokarmów, a w efekcie do otyłości"- alarmuje St-Onge.

"Rzeczywiście, dane o spożyciu żywności z tego samego badania wykazały, że uczestnicy jedli więcej, a także pochłaniali dużo większą ilość tłuszczów po okresie ograniczenia snu, niż w czasie, kiedy sypiali dobrze" - dodaje.

Komentarze do: Nie dosypiasz? Zjesz więcej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz