Szukaj

Nawet niewielki wzrost wagi może podnieść ciśnienie krwi

Podziel się
Komentarze0

Podczas wakacji nieraz zdarza nam się pofolgować odrobinę z jedzeniem. Może i pomaga to w zrelaksowaniu się podczas wypoczynku, jednak może mieć zauważalny wpływ na nasze zdrowie – według nowego badania, nawet 2 – 3-kilogramowy wzrost wagi może być wystarczający by podnieść ciśnienie krwi u dorosłych, którzy poza tym cieszą się dobrym zdrowiem.

- Jest to ważne odkrycie, gdyż przyrost wagi o 2 - 3 kilogramy może być normalny w okresie świątecznym, podczas pierwszego roku studiów i na wakacjach – twierdzi dr Naima Covassin, która przewodniczyła badaniu w Mayo Clinic w Rochester w Minnesocie.

W większości ludzie są świadomi tego jak znaczny nadmiar wagi może wpłynąć na zdrowie – z otyłością wiąże się chorobę wieńcową, udar mózgu czy cukrzycę. Badacze z grupy kierowanej przez dr Covassin chcieli natomiast dowiedzieć się jaki wpływ na zdrowie może mieć stosunkowo niewielki przyrost wagi.

Przeprowadzone przez nich badanie wykazało związek między wysokim ciśnieniem a wzrostem ilości trzewnej tkanki tłuszczowej. Sugeruje to, że zdrowi ludzie o predyspozycji do gromadzenia tłuszczu w okolicach żołądka mają większe prawdopodobieństwo wzrostu ciśnienia krwi.


Chociaż wysokie ciśnienie może powodować dalsze problemy zdrowotne, takie jak bóle w klatce piersiowej czy zaburzenia oddychania, nie ma gwarancji, że osoby cierpiące na wysokie ciśnienie wykażą symptomy swojego schorzenia.

Ryzykowne ‘parę kilo więcej’

Na początku trwającego 8 tygodni badania 16 zdrowym uczestnikom w wieku od 18 do 48 roku życia monitorowano ciśnienie przy użyciu 24-godzinnego ciśnieniomierza. Następnie wzbogacono ich codzienną dietę o od 400 do 1,200 dodatkowych kalorii by podnieść wagę ciała o około 5%. Po upływie 8 tygodni ponownie zbadano ich ciśnienie krwi i porównano wyniki z uzyskanymi od osób, które przez ten sam okres czasu utrzymały tę samą wagę.

U uczestników, którzy przybrali na wadze od 2 do 5 kilogramów zaobserwowano średni wzrost ciśnienia skurczowego z 114 mm Hg do 118 mm Hg; z wyższymi wynikami pośród tych, którym przybyło więcej tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Niewielki przyrost wagi nie wpłynął jednak na poziom cholesterolu, insuliny czy cukru we krwi.

Chociaż uzyskane średnie pomiary ciśnienia krwi u uczestników badania wciąż mieściły się w normie (nie przekraczały 120 mm Hg), to wyniki te sugerują, że krótkotrwała zmiana stylu życia może bardzo łatwo wpłynąć na ciśnienie krwi. Należy też pamiętać, że wysokie skurczowe ciśnienie krwi jest jednym z ważniejszych czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego wśród osób powyżej 50. roku życia.

Julia Liszka

Komentarze do: Nawet niewielki wzrost wagi może podnieść ciśnienie krwi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz