Szukaj

Naukowcy wytworzyli krew ze skóry ludzkiej

Podziel się
Komentarze0

W przełomowym badaniu naukowcy z McMaster University w Hamilton odkryli sposób na stworzenie krwi ludzkiej ze skóry dorosłego człowieka.Odkrycia opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym Nature mogą sugerować, że w niedalekiej przyszłości ludzie potrzebujący krwi z powodu operacji, leczenia raka lub innych chorób krwi, takich jak anemia, będą mogli zdobyć krew poprzez uzyskanie jej z kawałka ich własnej skóry, by potem wykorzystać ją do transfuzji. Badania kliniczna mogą rozpocząć się już w 2012 roku.

Mick Bhatia, dyrektor naukowy Instytutu Komórek Macierzystych i Badań nad Rakiem w Michael G. DeGroote School of Medicine, wraz ze swoim zespołem naukowców wykazali także, że tego rodzaju konwersja jest bezpośrednia. Tworzenie krwi ze skóry nie wymaga zamiany komórek macierzystych skóry na pluripotencjalne komórki, które mogą zmieniać się w wiele różnych typów komórek ludzkich, oraz zamiany ich w dalszej kolejności na komórki krwi.


- Udowodniliśmy, że jest to możliwe z użyciem ludzkiej skóry. Wiemy, jak przebiega ten proces i jesteśmy przekonani, że jesteśmy nawet w stanie ulepszyć ten proces - powiedział Bhatia. - Będziemy teraz kontynuować naszą pracę nad rozwojem innego rodzaju komórek ludzkich ze skóry, gdyż już w tej chwili mamy obiecujące perspektywy w tym kierunku.

Odkrycie naukowców zostało już kilkukrotnie potwierdzone przez ostatnie dwa lata - do badań wykorzystywano skórę ludzi młodszych i starszych, aby udowodnić, że proces ten działa w przypadku każdej grupy wiekowej.

Komentarze do: Naukowcy wytworzyli krew ze skóry ludzkiej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz