Szukaj

Naukowa strona używania i nadużywania sterydów

Podziel się
Komentarze0

Leslie Henderson, profesor fizjologii, neurobiologii i biochemii z Geisel School of Medicine w Dartmouth, jest zaniepokojona zjawiskiem nadużywania sterydów, niekoniecznie przez wybitnych sportowców, jak Barry Bonds czy Mark McGwire, ale raczej przez nastolatków.Henderson informuje, że strony internetowe firm produkujących sterydy często potwierdzają, że używki te oddziałują na ciało – w końcu po to są zażywane – i że mogą powodować agresję.

Jednakże nie pojawia się żadna wzmianka na temat tego, że sterydy zmieniają sposób pracy mózgu.

„Nastolatki powinne zdawać sobie sprawę z tego, że te używki bezpośrednio wpływają na mózg, który reguluje przecież nasze zachowanie” – mówi Henderson.

Badania nad zażywaniem sterydów wykazały, że istnieją pewne „krytyczne okresy” w życiu człowieka – okresy w czasie dojrzewania, kiedy to zażywanie sterydów może wywołać trwałe zmiany zarówno w organizacji jak i funkcjach mózgu, prowadząc do fizjologicznych i psychiatrycznych skutków, które mogą być odczuwane nawet w wieku średnim.


Trwałość oddziaływania sterydów w organizmie zależy od wieku, w jakim się jest w momencie ich zażywania.

W wyniku badań, w których wykorzystano gryzonie, inni badacze odkryli, że jeśli sterydy zażywa osobnik młody, ich wpływ może być o wiele bardziej długotrwały i częściej wywoływać negatywne skutki, jeżeli chodzi o zachowanie, zwłaszcza o agresję, niż wówczas, gdy sterydy zażyje osobnik dosrosły – komentuje Henderson.

W swojej pracy laboratoryjnej Henderson skupiła się na obserwacji trzech głównych systemów zachowania, zazwyczaj kojarzonych z nadużyciem sterydów – reprodukcji, agresji wśród osobników płci męskiej oraz odczuwania niepokoju i lęku wśród osobników obu płci.

Henderson zobowiązała się również aktywnie rozpowszechniać tę wiedzę wśród społeczeństwa.

W listopadzie zaplanowała sobie udział w miejskiej „Science Café” w Dartmouth. Są to interaktywne wieczory, odbywające się w przypadkowych miejscach, jak puby i kawiarnie, z wolnym wstępem dla wszystkich chętnych.

Badaczka będzie prowadziła dyskusję z naukowcami na poszczególne tematy.

Komentarze do: Naukowa strona używania i nadużywania sterydów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz