Szukaj

Inteligencja motywacyjna

Inteligencja z pewnością nie jest nam obca. Dużo się o niej mówi, bardzo ceni się ją w dzisiejszym świecie. Pojęcie to można podzielić na kilka bardziej konkretnych takich jak inteligencja emocjonalna, językowa, muzyczna, a także… inteligencja motywacyjna! Czym ona tak naprawdę jest i co ma wspólnego z postanowieniami, które podejmujemy?

Inteligencja motywacyjna

Czym jest inteligencja motywacyjna?

Niektórzy z nas świetnie opanowali sztukę sterowania własnym życiem, działaniami, a także energetycznym poziomem swojego życia. Cele, które wybierają takie osoby są dopasowane do ich możliwości oraz predyspozycji. Potrafią oni świetnie wykorzystać sytuacje, które funduje im życie, by zyskać na nich jak najwięcej. To właśnie takich ludzi śmiało można określić jako tych „inteligentnych motywacyjnie”. Jak wiadomo, żadna skrajność nie jest dobra, dlatego osoba mądra motywacyjnie potrafi znaleźć „złoty środek”, planując osiągniecie wyznaczonych celów. W swoich planach, do których podchodzi z nadzieją na to, że się spełnią widzi jednak możliwość niepowodzenia i realnie bierze pod uwagę gorszy scenariusz. Nie trzyma się kurczowo jednej drogi, ale rozważa kilka wariantów planu, który ma doprowadzić ją do osiągnięcia podjętych postanowień. W tym wszystkim jest dobra wiadomość – inteligencja motywacyjna to umiejętność, czyli można się jej nauczyć!

Wytrwanie w postanowieniach

Tajemnicą wytrwania w podjętych postanowieniach jest wytworzenie połączeń między naszym celem, a wyobrażeniami. Co to znaczy? Chodzi o to, by nasze postanowienie nie było oderwane od rzeczywistości, w której żyjemy, ale było z nią jak najściślej powiązane. Przy określeniu konkretnego celu, który chcemy osiągnąć należy spróbować wyobrazić sobie, jak zachowamy się w konkretnych sytuacjach, które realnie możemy napotkać, starając się wypełnić postanowienie. Jeśli przykładowo naszym celem jest regularne bieganie, spróbujmy wyobrazić sobie sytuację, w której zmęczeni wracamy do domu i nie mamy sił, ani chęci, by gdziekolwiek się ruszać, jednak mimo tego ubieramy dres i wychodzimy biegać. Kolejnym wyobrażeniem może być możliwość wystąpienia brzydkiej, niezachęcającej pogody, jednak mimo tego, wyobrażamy sobie, że dzielnie wychodzimy w adidasach na zewnątrz, wierni podjętemu wyzwaniu. Im więcej wytworzymy takich połączeń między postanowieniem, a wyobrażeniem, tym łatwiej będzie nam się obronić przed rezygnacją z wypełnienia podjętego celu.

Zagrożenia dla postanowień

Każdy wyznaczony przez nas cel ma to do siebie, że z czasem słabnie chęć jego osiągnięcia. Wytrwaniu w podjętych postanowieniach zdecydowanie nie sprzyja pochopne podejmowanie decyzji. Jeśli postanawiamy nie jeść słodyczy, nie dajmy się ponieść chwili, czy namowom innych, bo to zdecydowanie nie pomoże w osiągnięciu wyznaczonego celu. Dużym zagrożeniem jest też fakt, że im bardziej coś jest odległe w czasie, tym jego umysłowa reprezentacja jest mniej wyraźna. Do czego to prowadzi? Wizja dalszych wydarzeń zawsze będzie bardziej pozytywna, co sprawia, że często wyobrażamy sobie zbyt wiele, a brak realizmu w wyobrażeniach mści się na nas niedotrzymaniem powziętych postanowień…

Jak pracować efektywnie?

Osoba inteligentna motywacyjnie zdaje sobie sprawę z tego, że aby osiągnąć sukces trzeba sporo zainwestować. Jej cechą jest umiejętność dysponowania zasobami jakie posiada. Mądrość motywacyjna charakteryzuje się tym, że osoba, która ją posiada, potrafi decydować, czy dopuszcza różne sygnały z otoczenia czy też nie. Gdy poziom stymulacji takiej osoby jest za niski, zrobi ona coś, by go podnieść, przykładowo, zada jakieś pytanie podczas wykładu, który jest dla niej nużący. Jeśli natomiast stymulacja jest zbyt wysoka, podejmie ona działania, by ją obniżyć, czyli postara się usunąć z biurka rzeczy, które ją rozpraszają lub posprząta bałagan w pokoju. Podjęcie tych działań spowoduje wyrównanie poziomu stymulacji i stworzy najlepsze warunki do efektywnej pracy, która przyniesie satysfakcję i pomoże osiągnąć upragniony cel.

Autor: Paulina Lęcznar

Komentarze do: Inteligencja motywacyjna (1)

volska
volska 20-01-2014 15:21

Będę ćwiczyć

1

"Będę ćwiczyć" - najpopularniejsze postanowienie noworoczne i nie tylko :D Właśnie u osób tak jak to wynika w artykule, "nie inteligentnych motywacyjnie" kończą się takie postanowienia po 2-3 dniach :... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze