Szukaj

Napoje gazowane oskarżone o wywoływanie zaburzeń snu u dzieci

Podziel się
Komentarze0

Dzieci mają być również, tak jak dorośli, ogromnymi konsumentami kofeiny, nawet o tym nie wiedząc. Napoje gazowane, które ją zawierają, w konsekwecji mają właściwość zakłócania jakości oraz ilości snu u dzieci. Im więcej dzieci pochłaniają kofeiny, tym mniej śpią, krótko mówiąc.Napoje gazowane, herbata, kawa... badacze amerykańscy pochylili się nad kwestią konsumpcji kofeiny wśród dzieci. Ale także, nad kwestą konsekwencji dla snu, a więc, także, nad częstością, z jaką dzieci oddają mocz w łóżku w ciągu nocy.

Badacz amerykański William Warzak oraz jego zespół z Uniwersytetu w Lincoln w Nebrasce, przepytali 200 dzieci w wieku od 5 do 12 lat – tak samo zresztą, jak ich rodziców – na temat ich zwyczajów dotyczących picia generalnie i napojów w szczególności.

Rezultaty zostały opublikowane w dzienniku The Journal of Pediatrics i mówią one, iż trzy czwarte przebadanych dzieci pije, każdego dnia, napoje zawierające kofeinę, a bardzo często – w dużej ilości. Chodzi głównie o napoje gazowane, których spożycie zdaje się rosnąć wraz z wiekiem.


Niektóre dzieci w wieku 5 lat mogą połykać równowartość jednej puszki dziennie, niepokoi się William Warzak. A nawet trzy razy więcej, kiedy wchodzą w wiek między 8 i 12 lat.

Napoje gazowane mają inne wady

W przeciwieństwie do powszechnego przekonania, napoje te, znane ze swoich właściwości moczopędnych, nie wpływają na wzrost liczby przypadków sikania do łóżka w czasie snu, zapewnia z kolei William Warzak. Natomiast, pogarszają one jakość snu.

Inaczej mówiąc, autorzy stwierdzili, że te dzieci spały mniej – i gorzej – niż inne. Tego wpływu napojów gazowanych na sen nie można zaniedbywać, tak samo zresztą, jak innych konsekwencji, które są już dobrze znane: wpływ na zdrowie serca oraz układu krążenia, wpływ na zdrowie kości konsumentów...

Są to powody wystarczające, aby przypomnieć rodzicom o ich roli ... rodziców: powinni oni naprawdę czuwać nad tym, co spożywają ich dzieci. A zwłaszcza, jeśli chodzi o napoje gazowane...

Komentarze do: Napoje gazowane oskarżone o wywoływanie zaburzeń snu u dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz