Szukaj

Kolka u niemowląt karmionych piersią

Podziel się
Komentarze2

Kolka u dzieci pojawia się w pierwszym miesiącu życia niemowlęcia i może trwać od kilku do kilkunastu tygodni. Jest to trudny okres zarówno dla dziecka, jak i jego opiekunów – ataki kolki mogą trwać nawet od kilkunastu minut do kilku godzin i nasilać się wieczorami oraz w nocy. Na szczęście istnieją sposoby na łagodzenie objawów kolki, choć niestety żaden z nich nie gwarantuje ustąpienia objawów.

Kolka u niemowląt karmionych piersią

Kolka niemowlęca – objawy

Podczas ataków kolki dziecko jest bardzo niespokojne – płacze, krzyczy, pręży się i gwałtownie porusza nóżkami. Dolegliwość ta występuje u ok. 30% niemowląt, a jej prawdopodobną przyczyną jest gwałtowny ból brzucha. Czym jest spowodowany?

Kolka niemowlęca – przyczyny

Przyczyną występowania kolki u dzieci może być:

 • niedojrzałość układu pokarmowego – układ pokarmowy kilkumiesięcznego niemowlęcia nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. W związku z tym mogą występować u niego zaburzenia m.in. w pracy jelit.
 • połykanie powietrza podczas karmienia – dotyczy to przede wszystkim dzieci, które jedzą szybko i gwałtownie. Poza pokarmem połykają także powietrze, które powoduje rozdęcie i ból brzucha.
 • alergia pokarmowa niektóre produkty spożywane przez mamę karmiącą piersią mogą być źle tolerowane przez dziecko. Do najczęstszych alergenów należy mleko krowie i jego przetwory oraz białko jaja kurzego. – mówi Dorota Szatkowska, konsultant laktacyjny.
 • nietolerancja laktozy – czyli cukru występującego zarówno w mleku matki, jak i w mleku modyfikowanym.
 • przejedzenie – jeśli niemowlę je zbyt dużo, jego układ pokarmowy nie radzi sobie z trawieniem posiłków.
 • wdychanie dymu papierosowego – nikotyna może nasilać kolki, zaburzając pracę układu pokarmowego.

Wszystkie wyżej wymienione przyczyny kolki u niemowląt wywołują zaburzenia w trawieniu pokarmów oraz powodują, że w jelitach dziecka gromadzą się gazy.

Kolka u niemowląt – zapobieganie i łagodzenie objawów

Jeśli dziecko jest karmione piersią, mama powinna zwrócić uwagę na produkty, które znajdują się w jej posiłkach.

- Niektóre z nich mogą niekorzystnie wpływać na samopoczucie niemowlęcia i powodować u niego ból brzucha, wysypkę czy zmianę konsystencji kupki. Jeśli kobieta ma podejrzenia, że któryś ze spożywanych przez nią produktów wywołuje kolkę u dziecka, powinna wyeliminować go ze swojego menu na 2 tygodnie i obserwować, czy jest poprawa w samopoczuciu niemowlęcia. Jeśli sytuacja się nie zmienia, produkt powinien wrócić do diety mamy, a wyeliminować należy kolejnego „podejrzanego”. – podkreśla Dorota Szatkowska.

Mama karmiąca nigdy nie powinna stosować żadnej diety eliminacyjnej na wszelki wypadek. Można ją wprowadzić dopiero wtedy, gdy widzimy że jakiś produkt może powodować problemy u dziecka. Należy też wcześniej skonsultować się z lekarzem lub konsultantem laktacyjnym. – dodaje.

Produkty, które mogą powodować kolkę u niemowlaka:

 • mleko krowie i jego przetwory - śmietana, twaróg, kefir i inne,
 • jaja kurze,
 • ryby i owoce morza,
 • kakao,
 • cytrusy,
 • truskawki,
 • warzywa wzdymające,
 • mocna kawa i herbata.

Należy jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne i nigdy nie można z góry zakładać, że dany produkt jest zakazany w diecie mamy karmiącej. Dieta ma być zdrowa i urozmaicona (warto przeanalizować piramidę zdrowego żywienia), a dopiero objawy ze strony dziecka powinny być sygnałem do ewentualnych zmian w diecie.

U dzieci karmionych naturalnie przyczyną kolki mogą być nie tylko produkty spożywane przez mamę, ale również połykanie zbyt dużej ilości powietrza podczas przystawiania do piersi. W takiej sytuacji należy popracować nad techniką przystawiania do piersi oraz obserwować wypływ pokarmu – jeśli jest zbyt szybki, niemowlę gwałtownie ssie, połykając duże ilości powietrza. Natomiast przy niewłaściwej pozycji karmienia piersią dziecko obejmuje ustami tylko brodawkę mamy, bez otoczki. To również sprzyja połykaniu powietrza. W takiej sytuacji warto skorzystać z porady konsultanta laktacyjnego, który pomoże wybrać odpowiednią technikę karmienia i uporać się z problemami związanymi ze zbyt szybkim wypływem pokarmu.

Po każdym jedzeniu należy zadbać o to, aby niemowlęciu się „odbiło” – to pomaga uniknąć kolki i bólu brzucha. Ulgę dziecku może przynieść również:

 • delikatny masaż i ciepłe okłady na brzuszek,
 • noszenie go w pozycji pionowej,
 • leżenie na brzuszku.

Powyższe metody pozwalają pozbyć się powietrza i gazów gromadzących się w drogach pokarmowych niemowlęcia.

Jeśli objawy kolki są bardzo gwałtowne, a przyrost masy ciała niemowlęcia jest zbyt mały, należy udać się do lekarza pediatry. Może on zalecić stosowanie leków, które zmniejszą wydzielanie się gazów i usprawnią pracę dróg pokarmowych dziecka.

Niemowlę, które przechodzi kolkę, potrzebuje wsparcia i miłości ze strony opiekunów. Negatywne emocje, napięcie i stres również mogą nasilać ataki kolki, ponieważ dziecko rozpoznaje samopoczucie dorosłych. W związku z tym należy uzbroić się w cierpliwość, aby pomóc przetrwać dziecku ten trudny okres.

Komentarze do: Kolka u niemowląt karmionych piersią (2)

renataa
renataa 12-01-2016 18:54

Nietolerancja laktozy u małych dzieci

2

moja córeczka równiez ma problem z nietolerancja laktozy, pediatra polecil nam krople ktore dodaje do kazdej porcji mleka i na szczescie to pomaga... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze