Szukaj

Największe problemy zdrowotne starszego mężczyzny

Podziel się
Komentarze0

Czym się martwi starszy mężczyzna w dziedzinie własnego zdrowia, nad tym pytaniem pochyliło się nowe badanie, przedstawione w przeglądzie wysoce specjalistycznym, The Aging Male. Badacze stojący za tą pracą, pracujący na uniwersyteckim instytucie geriatrii w Montrealu (Institut universitaire de gériatrie de Montréal), przy uniwersytecie University of Montreal, przeprowadzili ankietę na 2 325 obywatelach Kanady płci męskiej, w wieku od 55 lat do 97 lat.Mężczyznom zadano pytania na temat 24 różnych problemów zdrowotnych, i jak się okazało, mężczyźni ci najbardziej obawiali się dolegliwości, które w jakiś sposób mogą upośledzić ich autonomię, samodzielność i niezależność, a co za tym idzie, także jakość życia.

Aczkolwiek, niewielu mężczyzn dostaje wsparcie odnośnie tych obaw od swoich lekarzy leczących. Na przykład: utrata pamięci oraz utrata możliwości poruszania się to dwie największe obawy przywoływane przez mężczyzn w tym badaniu, a zaledwie 13% z nich donosi, iż zostali poddani badaniu skriningowemu albo też uzyskali informacje od lekarza na temat czynników ryzyka utraty mobilności.

Co więcej, zaledwie 9% ma przeprowadzane badania przesiewowe albo zyskuje informacje odnośnie utraty pamięci. Badanie również ujawania, że jedynie 18% mężczyzn otrzymuje informacje od swojego lekarza leczącego na temat nietrzymania moczu (aczkolwiek, wielu pacjentów jest zbyt zakłopotanych, aby samemu poruszyć tę kwestię).


Pozytywne punkty są takie, że ponad 80% mężczyn jest informowanych przez lekarzy na temat badań i leczenia problemów takich jak choroby prostaty, choroby serca, choroby płuc, cukrzyca oraz udar mózgu.


W 2005 roku ci sami badacze przedstawili podobne badanie, którego jednak głównymi bohaterkami były starsze kobiety i ich troski. Naukowcy teraz podsumowują, że obawy kobiet i obawy mężczyzn są praktycznie takie same. Jedyną różnicą jest to, że kobiety po prostu martwią się bardziej swoim zdrowiem niż mężczyźni.

Oto krótki rzut oka na to, czym się martwią mężczyźni, kiedy już zaczynają myśleć o swoim zdrowiu:

10. Nietrzymanie moczu: 42,2% mężczyzn z badania donosi, iż są wielce zaniepokojeni tym problemem zdrowotnym, albo oceniają go jako „bardzo ważny”.

9. Utrata siły mięśni: 42,5% mężczyzn bardzo się tym niepokoi.

8. Osteoporoza: 44,6% mężczyzn obawia się bardzo poważnie utraty siły mięśniowej.

7. Depresja: depresji obawia się 44,8% mężczyzn z badania.

6. Upadki: przerażają 50,8% mężczyzn z badania.

5. Utrata słuchu: 52% mężczyzn obawia się utraty słuchu w miarę upływu czasu.

4. Utrata wzroku: 60,6% mężczyzn bardzo się lęka, iż któregoś dnia staną się całkowicie niewidomymi i zależnymi od innych.

3. Skutki uboczne leków: 62,7% mężczyzn obawia się tego, co mogą z nimi zrobić leki, których z wiekiem przyjmuje się coraz więcej.

2. Utrata pamięci: 63,7% mężczyzn z badania drży na samą myśl o demencji starczej.

1. Utrata mobilności: aż 64% boi się, że straci możliwość poruszania się o własnych siłach, co wiąże się z uzależnieniem od pomocy innych ludzi.

Komentarze do: Największe problemy zdrowotne starszego mężczyzny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz