Szukaj

Nadciśnienie: mleko sojowe na obniżenie ciśnienia

Podziel się
Komentarze0

Proteiny mleka, tak samo jak te zawarte w soi, mogą obniżać ciśnienie tętnicze u osób z nadciśnieniem. Tak przynajmniej wynika z pewnego badania amerykańskiego, w którym uczestniczyło 352 osób, u których diagnozowano lekkie nadciśnienie tętnicze albo stan przednadciśnieniowy.Każdego dnia, uczestnicy musieli zastępować podwieczorek albo część posiłku suplementem 40g protein mleka, protein sojowych albo placebo (cukier), przez osiem tygodni, z przerwą trzytygodniową między każdym typem suplementu.

Na podstawie tych prób, badacze zaobserwowali, że suplementy mleka oraz sojowe, obydwa te typy, zredukowały ciśnienie tętnicze systoliczne u uczestników badania o 2,3 mmHg i o 2 mmHg odpowiednio, w porównaniu do placebo. Ten ostatni typ „suplementu” ze swej strony lekko zwiększył ciśnienie u uczestników.

Rezultaty te właśnie wsparły dietę antynadciśnieniową DASH, która zaleca duże dostarczanie produktów mlecznych z małą zawartością tłuszczu.


W rzeczywistości, minerały zawarte w mleku pozwalają utrzymać dobre ciśnienie tętnicze. Jeśli chodzi o soję, badacze stwierdzili, że jej proteiny mają działanie antynadciśnieniowe podobne do protein mleka.

Poprzednie badania również wykazały, że izoflawony sojowe, nazywane również fitoestrogenami, pomagają obniżyć nadciśnienie tętnicze.

Doktor Jian He, dyrektor tego badania, ocenia, że w skali populacji, odkrycie to może być bardzo ważne. Oznacza to, że średni spadek o 2 mmHg ciśnienia tętniczego systolicznego może sam w sobie zredukować o 6% śmiertelość z powodu incydentu naczyniowo-mózgowego (udaru mózgu), oraz o 4% z powodu chorób serca.

Jednakże, jak podkreśla naukowiec, przedwczesnym byłoby, na tę chwilę, sugerowanie ludziom, którzy chcą zredukować swoje ciśnienie, aby jedli więcej protein.

W oczekiwaniu na nowe badania, bez popadania w przesadę, nic jednak nie przeszkadza temu, żebyśmy zastąpili ciastka jogurtem albo napojem sojowym w godzinie podwieczorku czy drugiego śniadania!

Komentarze do: Nadciśnienie: mleko sojowe na obniżenie ciśnienia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz