Szukaj

Mutujący wirus H5N1 – kontynuacja badań

Podziel się
Komentarze0

Nowe badania nad zmutowanym wirusem H5N1 (ptasia grypa) wkrótce się zaczną. Rok temu naukowcy byli zmuszeni je przerwać, ze względu na zagrożenie atakiem bioterrorystycznym. Obwieszczenie 40 naukowców, zamieszczone w dwóch prestiżowych czasopismach naukowych – Science i Nature – 23 stycznia 2013 roku, informuje, iż badacze mają zamiar położyć kres dobrowolnemu czasowemu wstrzymaniu badań nad transmisją ptasiej grypy.Badania te nie są pozbawione ryzyka, przyznają uczeni, ale spełniliśmy wszystkie wymagania.

Jednym z naukowców jest Ron Fouchier z Centrum Medycznego Erasmus w Holandii, który dodaje, iż WHO ocenia, że środki bezpieczeństwa podjęte przez zainteresowanych uczonych są satysfakcjonujące.

Wirus H5N1, atakujący głównie drób oraz ptaki żyjące dziko, jest niebezpieczny dla człowieka. Jego poziom śmierelności ocenia się na 60%. Odpowiada za ok. 360 zgonów na całym świecie od 2003 roku.

Celem badań jest zrozumienie w jaki sposób mikrob ten może mutować i czy może zmutować do postaci, która będzie przenosić się łatwo z człowieka na człowieka.


Prawdziwe kontrowersje pojawiły się w 2011 roku, kiedy dwa niezależne od siebie zespoły naukowe – holenderski i amerykański – obwieściły, iż udało im się stworzyć w laboratorium wersję H5N1, która jest w stanie przenosić się między ssakami (fretki).

W listopadzie 2011 roku, amerykańska agencja zajmująca się biobezpieczeństwem, poprosiła magazyny Science i Nature o wstrzymanie się z publikacją rezultatów tych prac, powołując się na zagrożenie atakiem bioterrorystycznym.

W końcu, prace opublikowano w maju i czerwcu 2012.

W styczniu 2012, naukowcy zgodzili się na dobrowolne zawieszenie badań na 2 miesiące, mając zamiar wykorzystać ten czas na lepsze wyjaśnienie zasadności przeprowadzania tego typu prac pod kątem zdrowia publicznego, a także podjąć niezbędne środki bezpieczeństwa, konieczne dla kontynuacji prac.

Yoshihiro Kawaoka z uniwersytetu w Tokio mówi: chodziło nam o to, żebyśmy mogli przeprowadzić badania pozwalające lepiej zrozumieć i kontrolować ewentualną pandemię.

Komentarze do: Mutujący wirus H5N1 – kontynuacja badań

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz