Szukaj

Młodzi duchem - życie na emeryturze jest fajne

Podziel się
Komentarze0

Wbrew stereotypom życie osób starszych nie musi być mało interesujące i trudne. Gdy dzieci opuszczą rodzinne gniazdo, a praca nie jest już codziennym obowiązkiem, zyskuje się bowiem czas na rozwój zainteresowań, realizowanie marzeń, podróże, czy rozrywkę i zawieranie znajomości. Emerytura może być najlepszym czasem w życiu człowieka.


Coraz lepiej i coraz dłużej

Osoby powyżej 65 roku życia stanowią coraz większą część polskiego społeczeństwa. Dzieje się tak ponieważ z roku na rok rodzi się mniej dzieci, a jednocześnie rośnie przeciętna długość życia, co zawdzięczamy rozwojowi współczesnej medycyny i ogólnej poprawie warunków życia. Według danych statystycznych przytaczanych przez GUS w 2009 roku Polki żyją średnio ok. 80 lat, natomiast mężczyźni ok. 71,5. Gdy porównamy te dane z początkiem lat 90 ubiegłego wieku okaże się, że na przestrzeni 20 lat przeciętna długość życia Polaków wzrosła o około 5 lat.

Opieka zdrowotna

Dla zachowania jak najlepszego zdrowia niezbędne jest połączenie odpowiedniej diety, stylu życia i opieki medycznej. Większość seniorów ma problemy z zaakceptowaniem słabości swojego organizmu i oceniają swój stan zdrowia jak zły lub bardzo zły, co negatywnie wpływa na ich samopoczucie i aktywność. Raport Instytutu Służb Społecznych „Instytucje wobec potrzeb osób starszych” z grudnia 2010 pokazuje, że seniorzy korzystają niemalże z 1/3 porad udzielanych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Równocześnie dane pokazują, że połowa zamawianych wizyt domowych dotyczyła osób starszych, co oznacza, że usługa ta jest dla nich niezwykle przydatna.

Pomocą i wsparciem dla starszych rodziców i dziadków są niewątpliwie dorosłe już dzieci a nawet wnukowie. Na rynku pojawiają się również coraz lepiej dostosowane do potrzeb seniorów pakiety medyczne w placówkach prywatnych. Na przykład Medicover Ubezpieczenia wprowadził we wrześniu tego roku pakiet „Opieka dla seniora” funkcjonujący w dwóch wersjach. Osoba objęta ubezpieczeniem ma zapewnioną całodobową opiekę medyczną, szeroką diagnostykę, pogotowie ratunkowe Medicover,  pomoc w razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia, czy  szybki dostęp do lekarzy specjalistów. W poszerzonej wersji pakietu uwzględnione są także wizyty domowe oraz zajęcia rehabilitacyjne.

Daleko a jednak blisko

Mało kto jednak może pozwolić sobie na stałą opiekę nad rodzicami. Codzienne obowiązki, życie w dużym tempie skutecznie ograniczają nam czas, który powinno się poświęcić rodzinie. Co więcej – często życie znacznie oddala nas od domu rodzinnego w sensie dosłownym. Dzieci dorastają, wyprowadzają się do innego miasta czy nawet kraju. Nie sposób wtedy odciążać rodziców czy przyjść z pomocą w  błyskawicznym tempie, jeśli zajdzie taka konieczność.


W związku z tym pojawia się spory dyskomfort – chcielibyśmy, zatroszczyć się o rodziców, ale nie bardzo możemy. „Wprowadzając pakiet „Opieka dla seniora”, odpowiedzieliśmy na sygnały docierające od osób młodszych, aktywnych zawodowo, które szukały sposobu na to, by zatroszczyć się o swoich bliskich. Teraz, wykupując nowy pakiet w Medicover,  mogą zapewnić im najlepszą opiekę zdrowotną - mają pewność, że ich rodzice i dziadkowie nie będą musieli spędzać długich godzin w poczekalniach przychodni rejonowych, czy też czekać miesiącami na wizyty u specjalistów” – mówi Marzena Kołoszczyk z Medicover Ubezpieczenia.

Z drugiej strony taki pakiet daje starszym ludziom swego rodzaju niezależność, która również jest dla nich ważna. Większość bardzo obawia się ‘bycia ciężarem’ dla młodych, którzy mają na głowie mnóstwo własnych spraw. I co ważne: seniorzy chcą być aktywni! Wielu z nich okres emerytury traktuje jak zasłużone wakacje po wieloletniej pracy, podczas których zaczynają wreszcie żyć pełnią życia i spełniać swoje marzenia.

Seniorzy w akcji

Życie seniora bowiem wcale nie musi być nudne i monotonne. Jednym z ciekawszych programów, którego celem jest aktywizacja osób starszych jest konkurs „Seniorzy w akcji”, wcielany w życie przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych.  Osoby powyżej 55 roku życia mogą zgłaszać swoje projekty indywidualnie lub tworząc zespół z osobą, która ma minimum 30 lat.  Często zdarza się, że w działania angażują się rodziny, na przykład babcie z dorosłymi wnuczkami. Dotacje przyznawane są na wybrane projekty, które w najciekawszy i najbardziej skuteczny sposób angażują seniorów w działania prospołeczne, a jednocześnie promują ideę współdziałania międzypokoleniowego.


Podczas trwania ostatniej edycji, która dobiegła końca w czerwcu 2011 roku, zrealizowano 32 projekty za kwotę 322 110 zł, przy czym wszystkich zgłoszeń było 329. W Warszawie działał między innymi „Wędrujący Klub Czytających Dzieciom”,          w ramach którego osoby starsze czytały maluchom w domach dziecka, świetlicach czy szpitalach. W Poznaniu młodzi studenci wspólnie ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku, uczestniczyli w warsztatach fotograficznych „Poznań i ja – fotografia wspomnień”, których wynikiem było stworzenie internetowego albumu.

Uniwersytety III Wieku

Uniwersytety Trzeciego Wieku (UTW) są placówkami, których program dydaktyczny jest skierowany do osób w starszym wieku. Mają one podnosić jakoś życia seniorów, zarówno pod względem rozwoju i pielęgnacji zainteresowań, jak i towarzyskim. Pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku w Polsce powstał w połowie lat 70 ubiegłego stulecia i był jednym z pionierskich projektów na świecie. Obecnie w naszym kraju istnieje ponad setka uniwersytetów tego typu, a liczba ich słuchaczy wynosi ok. 25 000. Oferta programowa uczelni została dostosowana do potrzeb osób w starszym wieku i składa się z seminariów, wykładów, kursów językowych, czy kół zainteresowań.

W Sekcji artystycznej w UTW w Poznaniu funkcjonuje między innymi chór, a w ramach zajęć ruchowych odbywa się nordic walking, hatha joga, czy gimnastyka mózgu (kinezologia). Słuchacze mogą też wybierać pomiędzy kursem języka francuskiego, astronomią czy historią architektury.  Seniorzy mają okazję do zdobywania wiedzy i odbudowy poczucia własnej wartości, ale też zawierania przyjaźni oraz spędzania czasu w aktywny i ciekawy sposób. Wszystko to wpływa pozytywnie nie tylko na ich stan zdrowia, ale też na samopoczucie i stan intelektualny. 

Nigdy nie jest za późno

Choć z Internetu korzystają przede wszystkim młodzi ludzie to także osoby w wieku emerytalnym zaglądają do sieci, gdzie szukają wiedzy i rozrywki. Powstają kolejne serwisy, których tematyka jest dedykowana osobom starszym, a także portale turystyczne oferujące wycieczki specjalnie dla seniorów, czy sklepy internetowe sprzedające modne ubrania i dodatki dla kobiet na emeryturze. Również relacje towarzyskie i uczuciowe osób powyżej 55 roku życia kwitną w sieci. Na portalach towarzyskich oraz społecznościowych, jak na przykład Nasza Klasa czy Facebook, starsze panie i panowie często zawierają przyjaźnie. Świetnym przykładem jest również zagraniczny serwis randkowy seniormatch.com, który umożliwia dojrzałym singlom znalezienie partnera. Nina Andrycz zapytana o to, kiedy kobieta się starzeje, odpowiedziała „kiedy nie jest kochana”. Przepis na wieczną młodość gotowy?

Komentarze do: Młodzi duchem - życie na emeryturze jest fajne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz