Szukaj

Migrena leczona za pomocą stymulacji magnetycznej

Podziel się
Komentarze0

Według Migreny Trust, codziennie występuje około 190 tysięcy ataków migreny w Wielkiej Brytanii. Odkryto jednak nowe urządzenie, które wysyła impulsy magnetyczne do mózgu i może pomóc w zwalczaniu choroby, jest także rekomendowane w leczeniu przez brytyjski Narodowy Instytut Ochrony Zdrowia i Doskonałości.

Migrena jako przeszkoda w codziennym życiu

Migrena jest zdefiniowana jako silne bóle nawrotne, którym często towarzyszy nadwrażliwość na światło i nudności. Istnieją dwa typy stanu - migrena z aurą i migrena bez aury. Migrena z aurą oznacza stan, w którym bólom towarzyszą zaburzenia widzenia, wizje tunelu, a nawet czasowa ślepota. U cierpiącego na ten typ migreny może również wystąpić drętwienie lub mrowienie, zawroty głowy, osłabienie lub zawroty głowy.

Przyczyna migren nie jest znana, ale specjaliści twierdzą, że może być wywołana przez szereg czynników, w tym środowisko, stres, alkohol, brak jedzenia, brak snu, oraz - u kobiet - zmiany hormonalne. Objawy migreny zwykle trwają od 4 do 72 godzin, co oznacza, że mogą mieć wpływ na  samopoczucie osoby, efektywność w pracy czy życie społeczne. Brytyjski Narodowy Instytut Zdrowia i Opieki Doskonałości ( NICE ) ujawnił wyniki serii badań klinicznych z udziałem przenośnego urządzenia, które, jak twierdzą naukowcy, może „przemienić życie" osób cierpiących na migrenę. Urządzenie działa na zasadzie wysyłania przezczaszkowej stymulacji magnetycznej (TMS) - krótkie magnetyczne impulsy po naciśnięciu przycisku.

Urządzenie TMS wykazuje pozytywne wyniki w badaniach klinicznych

W jednym z badań 164 cierpiących na migrenę, pacjentom podawano pojedynczą TMS z zastosowaniem urządzenia, co najmniej jednego ataku migreny z aurą. Badacze stwierdzili, że po 2 godzinach od początku migreny, u 39% pacjentów zmniejszyły się bóle. Po 24 godzinach, 29 % nie odczuwało migreny, a 27 % mogło spokojnie funkcjonować  przez 48 godzin. Wyniki badań wykazały, że około 75 % pacjentów, którzy otrzymywali powtarzające się impulsy za pomocą urządzenia wykazało zmniejszenie  bólów głowy, co było widoczne, nawet u osób z przewlekłą migreną. Jeden z pacjentów, który cierpiał na bóle głowy co najmniej co drugi dzień, zwraca uwagę, że przez 10 dni po badaniu nie odczuwał  bólu głowy i obniżył  spożycie leków przeciwbólowych. W oparciu o te wyniki, NICE wydały zalecenia stwierdzające, że urządzenie może być stosowane jako opcja leczenia dla pacjentów cierpiących na migrenę.

Alternatywa dla cierpiących powracające bóle głowy

Naukowcy twierdzą, że urządzenie może być przydatne dla pacjentów, którzy nie znajdują  dla siebie obecne dobrej metody leczenia, a leki przeciwbólowe i leki przeciwzapalne są dla nich nieodpowiednie. Kobiety w ciąży należą do tej kategorii, ponieważ zaleca się im ograniczenie zażywania leków na migreny. Wypowiadając się na temat zaleceń dr Fayyaz Ahmed, konsultant neurolog, mówi : "To jest  przełom dla tych, którzy nie tolerują lub nie reagują na obecne sposoby leczenia, otwierają się więc przed nimi drzwi do nowej ery w leczeniu migreny.” Według Migreny Trust, mieszkańcy Wielkiej Brytanii mogą testować urządzenia, prosząc swojego lekarza o skierowanie do specjalisty, który zajmuje się migrenami i klinicznymi bólami głowy.

Katarzyna Bałdyka

Komentarze do: Migrena leczona za pomocą stymulacji magnetycznej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz