Szukaj

Miej oko na znamię

Podziel się
Komentarze0

Zła wiadomość jest taka, że czerniak najczęściej występuje u kobiet. Dobra - wcześnie wykryty jest w 90% uleczalny. Jak zatem bezpiecznie korzystać ze słońca, na co zwrócić uwagę i kiedy znamiona oddać w ręce dermatologa? W przypadku znamion najważniejsza jest profilaktyka. Chociaż czerniak może pojawić się u każdego, to w grupie zwiększonego ryzyka znajdują się osoby:  • Z uwarunkowaniami genetycznymi (liczne znamiona, przypadki zachorowań w rodzinie),
  • O jasnym fototypie skóry (jasna karnacja, oczy i włosy),
  • Często korzystające z solarium,
  • Narażone na poparzenia słoneczne, szczególnie w dzieciństwie.

Pod okiem specjalisty


Pół minuty wystarczy, aby dermatolog ocenił, czy dane znamię barwnikowe jest niebezpieczne. W tym celu przeprowadza się szybkie i bezbolesne badanie dermatoskopowe. Lekarz ogląda dobrze oświetlone znamię w dużym powiększeniu i ocenia jego powierzchnię. Zwraca uwagę na ewentualne asymetrie, brzegi, kolor, średnicę i strukturę ,,pieprzyka”, także w głębszych warstwach skóry. - Jeżeli jakieś znamię budzi wątpliwości, profilaktycznie usuwa się je i zleca badanie histopatologiczne. Dzięki temu ma pewność, czy dane znamię stanowi jakiekolwiek zagrożenie dla zdrowia pacjenta – mówi dr Agnieszka Bliżanowska, dermatolog z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm. Badanie dermatoskopowe powinno się wykonywać co najmniej raz w roku, zwłaszcza po okresie intensywnej ekspozycji na słońce. W przypadku osób z grupy ryzyka, takie wizyty kontrolne powinno się powtarzać częściej. 


Jak samodzielnie badać znamiona?

Według statystyk około 25% czerniaków złośliwych powstaje w obrębie już istniejących znamion barwnikowych. Można je przetestować samodzielnie korzystając z metody ABCDE oraz metody ,,brzydkiego kaczątka”.

Metoda ABCDE, gdzie:

A oznacza asymetrię (ang. asymmetry) - jedna połowa znamienia nie powinna różnić się od drugiej;
B oznacza brzegi (ang. border) - niepokojące są nieregularne krawędzie, nieostrości;
C oznacza kolor (ang. color) - źle, kiedy jest niejednolity i różny w różnych częściach znamienia;
D oznacza średnicę (ang. diameter) - na cenzurowanym są wszystkie znamiona, których średnica przekracza 5 mm;
E oznacza ewolucję (ang. evolution, elevation) - zastrzeżenia budzą wszystkie znamiona, które zmieniły się w czasie, uległy uwypukleniu.

Metoda „brzydkiego kaczątka”:

U tej samej osoby znamiona barwnikowe wyglądają zazwyczaj podobnie – mają podobne kształty, kolor, wielkość. „Brzydkie kaczątko” to takie znamię, które nie przystaje do pozostałych, przez co może być uznane za potencjalnie niebezpieczne.

Komentarze do: Miej oko na znamię

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz