Szukaj

MERS: wirus atakuje najsłabszych?

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie, opublikowane w magazynie The Lancet, potwierdza, iż istnieje wiele różnic między wirusem MERS i SARS, które należą do tej samej rodziny koronawirusów. Wirus MERS został odkryty we wrześniu 2012 roku i od tamtej pory zaraził 90 osób, a zabił 45.Wydaje się więc mniej zakaźny od wirusa SARS. Kolejną różnicą jest to, że atakuje osoby najsłabsze.

Prof. Ali Zumla z University College of London, we współpracy z kolegami z Arabii Saudyjskiej, przeanalizował 47 przypadków infekcji spowodowanej przez MERS, do których doszło w Arabii Saudyjskiej, w okresie od 1 września 2012 do 15 czerwca 2013.

Z prac tych naukowców wynika, że MERS atakuje najczęściej starszych mężczyzn, którzy cierpią już z powodu jednej lub wielu chorób chronicznych.


W przeciwieństwie do infekcji wywołanych przez SARS, ofiary MERS cierpiały na cukrzycę (68% przypadków), nadciśnienie tętnicze (34%), chorobę sercowo-naczyniową (28%) i/lub chorobę nerek.

SARS, czyli Severe Acute Respiratory Syndrome, ze swej strony zaraził blisko 8 000 ludzi, głównie młodych, z których zmarło ok. 800 osób.

Prof. Ziad Memish, wiceminister zdrowia Arabii Saudyjskiej, biorący udział w tych analizach, mówi: - Te dwa wirusy mają pewne podobieństwa kliniczne. Przede wszystkim odpowiadają za wywołanie gorączki i kaszlu. A jednak w przypadku MERS choroba o wiele szybciej ewoluuje w kierunku niewydolności oddechowej.

Przypomnijmy, że na kilka tygodni przed coroczną muzułmańską pielgrzymką do Mekki, władze Arabii Saudyjskiej zdecydowały się ograniczyć liczbę wydawanych wiz, przede wszystkim dla najsłabszych osób. WHO z kolei nie wystosowała żadnych zaleceń dla podróżujących.

Komentarze do: MERS: wirus atakuje najsłabszych?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz