Szukaj

MERS może spowodować pandemię, ostrzega WHO

Podziel się
Komentarze0

WHO nawołuje służby zdrowia na całym świecie do zachowania czujności w obliczu objawów wskazujących na możliwą infekcję wywołaną wirusem MERS (Middle East Respiratory Syndrome). Organizacja ocenia, że wirus ten może roznieść się na całym świecie i spowodować pandemię.Dodatkowo dodaje, że świat w jest w takiej samej „sytuacji alertu” dotyczącej dwóch ludzkich szczepów ptasiej grypy – H5N1, który pojawił się 10 lat temu, i H7N9, zidentyfikowany w tym roku w Chinach.

Andrew Harper z WHO, mówi: - Próbujemy dowiedzieć się jak najwięcej o tych 3 wirusach, aby ocenić skalę ryzyka pandemii.

W tym tygodniu WHO przedstawiła również wytyczne dla wszystkich krajów, dotyczące postępowania w przypadku pandemii grypy. Wytyczne te obejmują lekcje wyciągnięte z pandemii świńskiej grypy 2009/2010, która spowodowała ok. 200 000 zgonów.


WHO mówi na temat MERS: - Wirus ten jest w stanie roznieść się na całym świecie. Kraje mają powody do niepokoju. Już teraz mamy wiele dowodów na to, że MERS przenosi się z kraju do kraju wraz z podróżującymi, którzy „zawieźli” wirusa do Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech i Niemczech.

Zainfekowanych ludzi odnotowano też w Jordanii, Katarze, Tunezji i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W konsekwencji, wszystkie kraje na świecie powinny się upewnić, że ich służby zdrowia są świadome istnienia zagrożenia.

- Wirus MERS powoduje kaszel, gorączkę i zapalenie płuc – na te objawy należy zwracać szczególną uwagę – podkreśla WHO.

MERS, odległy krewny słynnego SARS, pojawił się w ubiegłym roku w Arabii Saudyjskiej. Do tej pory potwierdzono infekcję u 55 osób, z których 31 zmarło. 40 przypadków odnotowano w samej Arabii Saudyjskiej, wiele z nich w jednym szpitalu w prowincji Al-Ahsa.

Wirus powoduje śmierć w ok. 60% przypadków. Do tej pory, ok. 75% pacjentów w Arabii Saudyjskiej było płci męskiej i większość z nich chorowała już wcześniej na jedną lub więcej przewlekłych chorób.


Komentarze do: MERS może spowodować pandemię, ostrzega WHO

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz