Szukaj

MERS: koronawirus pochodzi od dromadera?

Podziel się
Komentarze0

Według międzynarodowej ekipy badawczej, wirus MERS (Middle East Respiratory Syndrome) ma swój rezerwuar u wielbłądów, a ściślej - u dromaderów. Nowy koronawirus został zidentyfikowany rok temu w Arabii Saudyjskiej. Wirus ten powoduje chorobę podobną do wirusa SARS, który pojawił się 10 lat temu w Hong Kongu. Obydwa patogeny należą do tej samej rodziny - koronawirusów.Oficjalnie zarejestrowano już 94 przypadki zarażenia MERS, w tym 46 ofiar śmiertelnych: w Arabii Saudyjskiej, Jordanii, Katarze, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech oraz w Tunezji.

MERS niepokoi więc od wielu miesięcy. Tym bardziej że wiemy już, iż wirus może łatwo przenosić się z człowieka na człowieka.

Badania opublikowane w The Lancet i w The New England Journal of Medecine pozwoliły dowiedzieć się nieco więcej o tym patogenie i o cechach charakterystycznych choroby, którą wywołuje.

Prof. Ziad Memish, saudyjski Minister Zdrowia, ujawnił ostatnio, iż różne próby terapeutyczne – kortykoidy, interferony oraz środki antywirusowe – przeprowadzone u osób poważnie zarażonych i hospitalizowanych w jego kraju, okazały się nieskuteczne.


Badania prowadzone w celu wykrycia źródła zarażenia także były bezowocne. Prace dotyczące 1 100 nietoperzy z trzech regionów kraju (nietoperze są znanym wektorem koronawirusów) również nic nie dały.

Teraz badanie opublikowane w The Lancet Infectious Disease, prowadzone przez międzynarodową ekipę naukową pod kierownictwem dr Chantal Reusken i prof Marion Koopmans z Holandii, sugeruje, iż rezerwuarem wirusa mogą być wielbłądy.

Autorzy badania przeanalizowali 349 próbek krwi pobranych od różnych zwierząt: wielbłądy, krowy, owce, kozy. Zwierzęta pochodziły z różnych krajów: Oman, Hiszpania, Holandia i Chile, między innymi.

Bardzo szybko okazało się, że trop wielbłądów ze Środkowego Wchodu jest dobry: w ich krwi znaleziono specyficzne przeciwciała MERS. Wielbłądy te żyją w różnych regionach Omanu, dlatego naukowcy przypuszczają, że wirus w wielkich ilościach krąży w tej populacji zwierząt.

Badaczy zaskoczyło jednak odkrycie śladów tych przeciwciał we krwi zwierząt żyjących na Wyspach Kanaryjskich, gdzie choroba nie występuje. Żadnych przeciwciał nie odkryto we krwi zwierząt spokrewnionych z dromaderem: baktriany, alpagi i lamy.

Komentarze do: MERS: koronawirus pochodzi od dromadera?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz