Szukaj

Megawirusy sieją zamęt

Podziel się
Komentarze0

Ostatnie badania nad megawirusami potwierdziły tezę, że wirusy były niegdyś żywymi organizmami, a nie nieożywionymi pozostałościami, jak uważali niektórzy naukowcy. Studia te przekształciły uniwersalne „drzewo życia”, dodając czwartą główną gałąź do trzech, co do których zgadzano się, że reprezentują podstawowe dziedziny życia.Naukowcy użyli stosunkowo nowej metody, by zbliżyć się do odległej przeszłości. Odeszli od porównywania sekwencji genów, które zmieniały się znacznie i szybko na przestrzeni czasu, na rzecz poszukiwania dowodów na przeszłe zajścia w trójwymiarowych strukturach protein.

Struktury te przetrwały jako skamieliny, które - tak jak skamieniałości ludzkich czy zwierzęcych kości - stanowią wskazówkę dla badaczy zajmujących się ewolucją, jak tłumaczy profesor Institute for Genomic Biology, Gustavo Caetano-Anollés, który prowadził badania.

Dokładnie tak, jak robią to paleontolodzy, poszukujemy części systemu i odpowiedzi na pytanie, jak zmieniał się on w czasie. Niektóre ze struktur proteinowych pojawiają się tylko w jednej grupie lub podzbiorze organizmów, inne są powszechne dla wszystkich poznanych do tej pory - mówi dalej Caetano-Anollés. Poczyniliśmy pierwsze podsumowania, które mówią, że struktury, które pojawiały się częściej i w większej ilości grup, są najstarsze.


Naukowcy przeprowadzili spis wszystkich proteinowych struktur, które pojawiają się w ponad tysiącu organizmów spośród bakterii, wirusów, mikrobów i innych żyjących istot. Włączono w badania także megawirusy, z racji ich wielkości i złożoności, a także z faktu posiadania przez nie genomów, których działania są porównywalne z działaniem komórek ludzkiego organizmu.

Ostatnie analizy wykazały także, że megawirusy były pierwotnie bardziej złożone - z czasem, dokonała się ogromna redukcja ich genomów, co tłumaczyłoby przyjęcie przez nie pasożytniczego stylu życia.

Większość badań, jak podsumowuje profesor, była dotąd prowadzona w tym samym kierunku. Nasze badania pokazały jasno, że megawirusy wpisane są w tkankę życia od samych jego początków.

Komentarze do: Megawirusy sieją zamęt

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz