Szukaj

Maturzysto, wyluzuj!

Podziel się
Komentarze0

Podwyższone tętno, nagły przypływ adrenaliny, płytki oddech, szybkie bicie serca. Według niektórych istny Armagedon, dla innych po prostu najgorszy dzień w życiu. Złośliwi twierdzą, że to tylko matura. Jednak dla wielu młodych ludzi to najważniejszy egzamin dojrzałości, spędzający sen z powiek, a maturalny stres to wróg publiczny numer jeden.Wraz z naszymi ekspertami podpowiadamy co robić, żeby na spokojnie podejść do egzaminów i nie dać się nerwom.

Egzamin z opanowania


Maj to miesiąc, na który czekają wszyscy - w końcu nadchodzi czas, kiedy można wyjść z czterech ścian i na świeżym powietrzu uwolnić nagromadzony stres. Relaks, rower, bieganie, leniuchowanie w parku - nasze ulubione aktywności. Jednak dla wielu jest to czas, kiedy gromadzony od długiego czasu stres narasta, by wraz z nadejściem egzaminów maturalnych osiągnąć kulminację. Matura to przede wszystkim test wiedzy, ale również umiejętności opanowania emocji. Żeby skutecznie pokonać stres, przede wszystkim trzeba wiedzieć, czym on jest.

Według lekarza psychiatry, Joanny Wysogląd-Wolniak: stres to relacja między wymaganiami otoczenia a naszymi własnymi możliwościami radzenia sobie z nimi. W okresie egzaminacyjnym stres dotyka wszystkich - rodziców
i uczniów – niezależnie od poziomu inteligencji, zdolności czy pewności siebie. Stres w niewielkich dawkach działa mobilizująco, jednak nagromadzony powoduje pustkę w głowie i brak koncentracji.


Niestety to nie koniec problemów związanych z napięciem i zdenerwowaniem - poczynając od zaburzeń odżywiania, bólu w karku i plecach, do bezsenności, wzrostu poziomu adrenaliny, a kończąc na wrzodach żołądka i podwyższonym ryzyku chorób serca. Przy takich dolegliwościach słabo napisany egzamin traci na znaczeniu. Stres ma wielkie oczy, więc jak z nim walczyć?


Relaks na piątkę


Dla niektórych osób stres jest sytuacją, w której czują się bardzo swobodnie i nie mają problemów ze swoimi codziennymi aktywnościami. Jednak dla większości, szczególnie przy długotrwałym stresie, harmonia życia ulega znacznym zaburzeniom. Istnieje wiele sposobów i technik radzenia sobie  z napięciem - od nieskutecznej agresji, krzyku i jedzenia kompulsywnego, po efektywne i przyjemne techniki relaksacyjne - słuchanie muzyki, masaż, wyjście do kina czy uprawianie sportu.

- Nie ma wyłącznie jednego sposobu, który umożliwi nam uwolnienie się od napięcia. Dla osób młodych dobrym rozwiązaniem jest aktywność fizyczna, która wyzwala endorfiny, czyli hormony szczęścia, niwelujące poziom stresu w organizmie. Zapobiega to jednym z najbardziej uciążliwych dla młodzieży reakcji na presję - nasileniu łojotoku, infekcji oraz reakcji alergicznych. Dla innych zaś najlepszy będzie spokój i odpoczynek przy dźwiękach relaksującej muzyki - radzi Władysław Fedejko, specjalista marki HoMedics w Polsce, dystrybutora urządzeń do masażu,  relaksu i pielęgnacji. Jak dodaje Joanna Wysogląd-Wolniak: wielogodzinna nauka w jednej pozycji objawia się bólami karku i ramion, dlatego co jakiś czas dobrze jest pogimnastykować się lub skorzystać z masażu, aby uwolnić nagromadzone w ciele napięcie.

Relaksując się, nie zapomnij także o długiej kąpieli z olejkami zapachowymi, słuchaniu ulubionej muzyki, wyjściu do kina lub na imprezę. Poza tym podstawą jest również plan awaryjny i pozytywne myślenie.

Więcej o relaksie i sposobach na stres znajdziecie na http://homedicspolska.blogspot.com/

Komentarze do: Maturzysto, wyluzuj!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz