Szukaj

Kiedy stres dodaje skrzydeł?

Stres bywa jednoznacznie klasyfikowany jako zjawisko złe dla człowieka, jako całkowicie niepożądana reakcja organizmu na jakieś wydarzenie czy doświadczenie. Nie jest to do końca prawdą, bowiem może mieć także charakter pozytywny, stymulując nas do działania.

Kiedy stres dodaje skrzydeł?

Czym jest stres?

Stres wiąże się z biologiczną sferą naszego życia, jest naturalną reakcją na jakiekolwiek stawiane organizmowi wymagania, czy to natury fizycznej, czy psychicznej. Pojęcie stresu jest niezwykle szerokie i swoim zasięgiem obejmuje praktycznie wszystkie bodźce, zmieniające stopień gotowości człowieka do działania.

Czynników powodujących stres jest bardzo dużo. Dotyczą w zasadzie wszystkich sfer życia, od umysłowych i fizjologicznych poprzez anatomiczne aż do fizycznych. Jest to naprawdę szerokie spektrum oddziaływania.

Objawy stresu


Napięcie emocjonalne odznacza się dość charakterystycznym zespołem objawów. Mimo tej nietypowości można jednak wpaść w pułapkę, przypisując poniższe symptomy niemal automatycznie do objawów stresowych. Warto zatem zachować rozsądek myślenia i prawidłową interpretację faktów uzależniać od danego kontekstu.

Niemniej, objawy stresu są następujące:

  • pobudzenie emocjonalne
  • przyspieszone bicie serca
  • podwyższone ciśnienie krwi
  • przyspieszony oddech
  • suchość w ustach
  • gęsia skórka
  • wzrost stężenia cukru we krwi

Czy stres może być pozytywny?

Problematyką stresu jako pierwszy zajął się kanadyjski fizjolog Hans Selye. To właśnie on podzielił te napięcie emocjonalne na dwa rodzaje: dystresu (złego stresu) oraz eustresu (dobrego stresu).


Ten piewszy paraliżuje działanie, działając dezintegrująco na psychikę człowieka, drugi zaś motywuje  do wzmożonego wysiłku, dokonywania rzeczy pozornie niemożliwych, pokonywania własnych ograniczeń oraz do osiągania sukcesów.

Wyznaczniki dobrego stresu

Wiele mówi się dystresie, stresie destrukcyjnym, który obniża zdolność działania, krępując ruchy i niwelując pierwotne dobre chęci. Tymczasem eustres to odmiana mniej zagospodarowana przez współczesne media, aczkolwiek równie częsta i istona w życiu każdego z nas.

W przeciągu lat pojawiło sie wiele wyznaczników, które pozwalają uznać tzw. sytuację trudną za dobry stres. Warto je sobie przytoczyć, w pierwszym rzędzie wspominając o występującej wówczas motywacji do działania i podniesionym poziomie energii.


Kolejnymi cechami dobrego stresu bywa fakt mobilizacji naturalnych sił organizmu do walki, skupienie koncentracji na danym problemie, ciągłe próby podejmowania nowych wyzwań. Taki eustres staje się bodźcem do podejmowania nowych wyzwań, przełamywania pewnych życiowych barier.

Dobry stres to także lepsze wyniki np. w pracy czy w szkole, gdyż pobudza on do nieustannego rozwoju, pomaga w realizacji ambitnych projektów, sprzyja zdrowej rywalizacji.

Kedy pojawia się stres mobilizujący do działania?

Tak naprawdę faktycznie destrukcyjny charakter dla psychiki człowieka ma głównie stres intensywny i dlugotrwały. Jednak kiedy jego natężenie jest umiarkowane, a na końcu wysiłku czeka nas jakieś wzmocnienie w postaci nagrody np. dobra ocena w szkole czy gratyfikacja peniężna od szefa stres zmienia swój charakter na pozytywny, mobilizując do dalszej wzmożonej pracy.

Wszyscy przecież znamy osoby, dla których dreszczyk emocji jest wartością, bez której nie mogliby prawidłowo działać. Ten dodatkowy bodziec jest im potrzebny zarówno w zawodach sportowych, jak i w pracy, czy w szkole.

U takich osób stres wyzwala chęć zdrowej konkurencji, a także dodatkowe pokłady energii. Takie urozmaicenie skądinąd nudnego życia, czyni je znacznie ciekawszym i bardziej nieprzewidywalnym.

Percepcja stresu

Podsumowując to czy dana sytuacja, napotkana trudność stanowi dla nas potencjalne zagrożenie czy wartość stymulująco – mobilizującą zależy wyłącznie od nas. Za wszystko odpowiada nasza percepcja, która jest różnoraka, w zależności od każdego człowieka.

Jedni w napotkanej rzeczywistości widzą sytuację beznadziejną, nie do rozwiązania, co sprawia, że niemal natychmiastowo poddają się, oddając walkę walkowerem. Drudzy zaś w tej samej trudności dostrzegą skomplikowany, ale ciekawy problem, będący zajmującym testem dla ich umiejetności, inteligencji oraz wiedzy.

Autor:

Dawid Kącki

Komentarze do: Kiedy stres dodaje skrzydeł?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz