Szukaj

Na stres najlepsza zdrowa dieta

Według najnowszych badań, negatywne skutki stresu mogą zostać zmniejszone poprzez zastosowanie zdrowej diety, odpowiedniej aktywności fizycznej oraz właściwej długości snu.

To pierwsze tego typu badanie, które unaocznia, iż stresujące wydarzenia mogą przyspieszyć proces starzenia się komórek układu odpornościowego u dorosłych osób. W eksperymencie wzięło udział 239 niepalących kobiet, po menopauzie. Ich próbki krwi poddano analizie na początku i na końcu doświadczenia, aby sprawdzić, jak przez rok zmniejszyła się długość telomerów.

Telomery to rodzaj ochronnych „nakładek” zlokalizowanych na końcach chromosomów. Wpływają one na szybkość starzenia się komórek. Są kombinacją DNA i białka, zabezpieczającą chromosom przed uszkodzeniem podczas kopiowania. Kiedy stają się krótsze, ich strukturalna integralność ulega osłabieniu, a co za tym idzie komórki szybciej umierają.

W ostatnich latach zauważono znaczące skracanie się telomerów, a co za tym idzie pojawienie się szeregu chorób związanych z procesem starzenia (udary, otępienie, choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca, otyłość, osteoporoza i wiele form raka). 

U uczestników badania poddanych takiemu samemu poziomowi stresu, którzy stosowali podane na wstępie zasady (zdrowa dieta, aktywność fizyczna, odpowiednia długość snu) nie zaobserwowano wyraźnego skracania się telomerów, jak miało to miejsce u grupy przeciwnej. Wszystko wskazuje więc na to, że możemy świadomie i skutecznie eliminować skutki niepokojów, napięć czy frustracji, cieszyć się zdrowiem  i dłużej zachować młodość.

Komentarze do: Na stres najlepsza zdrowa dieta

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz