Szukaj

Stres szkodliwy dla płodu

Podziel się
Komentarze0

Noworodki , których matki podczas ciąży były narażone na czynniki stresogenne - takie jak choroba, uraz, lub nadużywania alkoholu i narkotyków - stają się podatne na różne zaburzenia psychiczne w przyszłości. Jednak nie było do tej pory jasne, w jaki sposób te stresory wpływają na komórki rozwijającego się mózgu w okresie prenatalnym i w jaki sposób prowadzą do chorób takich jak schizofrenia, zaburzenia stresu pourazowego i niektórych rodzajów autyzmu.

Trucizna dla płodu

Naukowcy odkryli, że zarodki myszy traktowane alkoholem nie miały możliwości rozwinięcia w mózgu pojedynczego genu - HSF1 lub czynnika szoku cieplnego.  Myszy pozbawione genu HSF1 miały  zaburzenia struktury mózgu i identyfikowano skłonność do wystąpienia drgawek po urodzeniu, nawet po podaniu bardzo niskich poziomów toksyny.

Zobacz również:

Nie tylko alkohol szkodzi płodowi

Różne typy czynników stresogennych mogą wywołać ten sam efekt, jeśli działają one na zarodek w tym samym okresie rozwoju prenatalnego.  Ten sam czynnik stresogenny może być przyczyną wielu schorzeń, na które może cierpieć dziecko w przyszłości.

Jak odkrycie wpłynie na świat medycyny?

Aktywacja genu HSF1 może potencjalnie służyć jako marker do badań  uszkodzonych komórek mózgu, co otwiera możliwość identyfikacji tych komórek u osób dorosłych w celu zbadania patogenezy zaburzeń poporodowych.

Opracowała: Monika Kachniarz

Komentarze do: Stres szkodliwy dla płodu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz