Szukaj

Podstawowe wiadomości o stresie

Podziel się
Komentarze0

Każdy choć raz w życiu przeżył ciężką lub stresową sytuację. Zawsze zadajemy sobie wtedy pytanie, jak najlepiej sobie z nią poradzić. W tej dziedzinie prowadzony jest szereg badań, które mają na celu odpowiedź na to nurtujące pytanie. Powstało wiele pomysłów, hipotez i wyjaśnień.

Podstawowe wiadomości o stresie

Na początku należy podzielić stres na dobry, który nas mobilizuje do działania, i ten wpływający negatywnie. Sama nazwa „stres” pojawiła się po raz pierwszy w języku angielskim ok. 100 lat temu i pierwotnie oznaczała podniesienie się ciśnienia w skorupie ziemskiej. Od tego czasu psychologia i pozostałe nauki społeczne zaczerpnęły ten termin używając go do określenia stanu w jakim znajduje się zdenerwowany człowiek.

Obecnie szereg naukowców stara się wyjaśnić, jak wpływa na nas stres i dlaczego niektórzy radzą sobie z nim lepiej, a inni gorzej. Badacze twierdzą, że wszystko zależy od uwarunkowań biologicznych – za pokonywanie stresu odpowiedzialne w naszym organizmie są neuroprzekaźniki i hormony.  Każdy stres psychiczny ma zawsze swój oddźwięk w organizmie. Za wywołanie stresu odpowiedzialny jest hormon kortyzol. Im jest go więcej, tym bardziej się stresujemy.


Wiele sytuacji może nam się wydawać stresującymi: ciemność, zbyt duży ruch uliczny, konflikt z pracodawcą, nierozwiązane problemy prywatne, niskie dochody lub strach przed utratą pracy. Natomiast naukowcy rozróżniają dwa rodzaje tych sytuacji: stałe, gdzie bardzo trudno jest dokonać jakiejkolwiek zmiany i takie, gdzie zmiana wymaga bardzo dużego wysiłku.

Obie sytuacja stresowe są trucizną dla naszego organizmu – nie ma zasadniczo znaczenia z punktu psychologicznego czy jesteśmy w stanie coś zmienić, czy nie, czynnikiem decydującym jest sam fakt poczucia, że taka sytuacja, doświadczenie nas dotknęło.

Dla zachowania właściwego zdrowa psychicznego istnieją dwie możliwości pokonania sytuacji stresowych. Po pierwsze to zmiana rzeczywistości w konfliktach międzyludzkich. Oznacza to, że musimy przekroczyć niekiedy własne granice, aby pokazać, że jesteśmy gotowi na kompromis. Obowiązuje tu zasada małych kroków i cierpliwości. Druga możliwość to całkowite wyciszenie organizmu poprzez medytację, jogę, wysiłek fizyczny, a w ostateczności terapię. To może pomóc w nabraniu nowego podejścia do całej sytuacji, tak abyśmy odkryli najlepsze dla nas rozwiązanie. W obu przypadkach, podejście do sytuacji stresowych wymaga determinacji i nierzadko odwagi.

Komentarze do: Podstawowe wiadomości o stresie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz