Szukaj

Marihuana terapeutyczna bez działania psychotropowego

Podziel się
Komentarze0

Badacze amerykańscy wymyślili marihuanę, która ma działanie zmniejszające ból, ale która nie jest psychoaktywna, według La Presse. Ten nowy etap medycznego zastosowania tego narkotyku, pozwoli być może uniknąć jego działań niepożądanych, takie jak zaburzenia czucia oraz zdolności motorycznych, tak samo jak i halucynacji.

Marihuana składa się z ponad 400 związków chemicznych, z których niektóre są zdolne do uśmierzania bólów przewlekłych, ataków epilepsji, depresji, a także skurczów mięśniowych związanych ze stwardnieniem rozsianym - wyjaśnia główny autor badania, Li Zhang, z Narodowego Instytutu badań nad alkoholizmem w Stanach Zjednoczonych.

Ale jej główny składnik ma szkodliwe działanie dla zdrowia, na poziomie psychomotorycznym oraz poznawczym przede wszystkim, ale także w grę wchodzą halucynacje oraz ryzyko psychozy.

Naszym celem jest pomóc zidentyfikować albo opracować, na podstawie 70 różnych znanych odmian marihuany, lekarstwa, które mają jedynie działanie znoszące ból - dodał specjalista.

Badanie, które zostało przeprowadzone na myszach genetycznie zmodyfikowanych w celu testowania niektórych efektów działania lekarstw na ludzi, zostało opublikowane w przeglądzie naukowym Nature Chemical Biology.

Działanie psychoaktywne zostało zmierzone na poziomie reakcji fizjologicznych u myszy, między innymi hipotermii, którą wywołuje stosowanie marihuany.

Specjalista montrealski od marihuany terapeutycznej, pan Mark Ware, profesor anestezjologii na Uniwersytecie McGill, ocenia, że rezultaty poszukiwań badaczy amerykańskich są na razie bardzo, bardzo wstępne. Trzeba conajmniej 10 lat, aby nowe lekarstwa stworzone na podstawie tego modelu, ujrzały światło dzienne - wyjaśnia doktor Ware. Bardzo dobrze, że tego typu badania są przeprowadzane, ale, w tym czasie, pacjenci niepotrzebnie cierpią.

Kannabinoidy nie są dla wszystkich. Generalnie, doradza się tym, u których wcześniej występowały psychozy, albo u kogoś z ich rodziny, aby unikali marihuany terapeutycznej. Ale kannabinoidy, którymi aktualnie dysponujemy, powinny wejść w skład apteczek medycznych.

Komentarze do: Marihuana terapeutyczna bez działania psychotropowego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz