Szukaj

Łuszczyca: chorzy czują się społecznie wykluczeni

Podziel się
Komentarze0

Chorzy dotknięci tą chorobą skóry mają wrażenie, że mają dżumę – tak wynika z ankiety przeprowadzonej we Francji. Okazuje się, że 4 na 10 Francuzów zachowuje dystans wobec nich, ze strachu przed zarażeniem. We Francji 2 500 000 ludzi cierpi na łuszczycę.Zmagają się więc oni z podwójnym bólem, niestety – życiem z nieuleczalną chorobą i ze społecznym odrzuceniem, zarówno w pracy, jaki i w na planie rodzinnym.

Sonadaż zwraca uwagę przede wszystkim na to, że tacy chorzy mają problemy z życiem społecznym, gdyż obawiają się zaszufladkowania jako słabi psychicznie, a czasami nawet brudni.

Ankietę przeprowadzono na zlecenie Association France Psoriasis. Stowarzyszenie ma nadzieję, iż uda się zwalczyć tę niesprawiedliwość, uwrażliwiając Francuzów na tę chorobę.

Wyniki ankiety:

- 1/3 Francuzów ma świadomość istnienia tej choroby, ale nie wie, na czym ona polega;


- 8 na 10 stwierdza, że łuszczyca to zapalna choroba skóry;

- 1 na 5 nie zna dokładnej definicji tej choroby i wiąże ją z problemami psychologicznymi i brakiem higieny;

- 42% ankietowanych woli unikać kontaktu fizycznego z osobą dotkniętą łuszczycą;

- 1 na 5 przyznaje, że nie uścisnąłby ręki osoby chorej na łuszczycę;

- 26% nigdy by takiej osoby nie pocałowało;

- 9 na 10 przyznaje, że takie przesądy dyskryminują chorych.

Ankietę przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 1 002 osób w wieku powyżej 18 lat.

Jaka jest rzeczywistość? Łuszczyca to przewlekła choroba skóry, pojawiająca się w wielu postaciach. Nie jest zaraźliwa. Najpowszechniejsza jest postać plackowata, która charakteryzuje się czerwonymi ograniczonymi plamami, pokrytymi białawymi łuskami.

Plamy te najczęściej pojawiają się na skórze owłosionej, łokciach, kolanach i odcinku lędźwiowym pleców. I to właśnie jej nieładny wygląd może wyjaśniać fakt, że wiele osób kojarzy ją z brudem.

Kampania narodowa, której celem jest przybliżenie łuszczycy Francuzom, będzie odbywała się 29 października we wszystkich dużych miastach Francji, w trakcie 10 Światowego Dnia Łuszczycy.

Komentarze do: Łuszczyca: chorzy czują się społecznie wykluczeni

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz