Szukaj

Ludzie starsi dowartościowani niepowodzeniami młodych

Podziel się
Komentarze0

Jak wynika z najnowszych badań, starsi ludzie lubią czytać niekorzystne wiadomości o ludziach młodych, gdyż dzięki temu sami czują się lepiej. – Im więcej takich informacji o młodych ludziach docierało do osób starszych, tym większe było ich poczucie własnej wartości. Takie sytuacje mogą więc być dużym zastrzykiem dowartościowywującym – powiedziała Silvia Knobloch-Westerwick, profesor w Ohio State University's School of Communication.


W przypadku ludzi młodych, zarówno informacje o osobach starszych jak i złe wiadomości o jakiejkolwiek grupie nie wywoływały większych emocji.

– Ogólnie rzecz biorąc, wyniki badań sugerują, że ludzie nie przetwarzają informacji w sposób zupełnie neutralny. Naszymi wyborami kieruje tendencyjność – powiedziała Knobloch-Westerwick.

Naukowcy przebadali w Niemczech grupę 178 młodych osób (w wieku od 18 do 30 lat) oraz grupę 98 osób starszych (w wieku 50-65 lat), których wcześniej poproszono o przeczytanie wiadomości z internetu. Uczestnicy mogli sami wybrać wiadomości, które chcieli przeczytać.

Niektóre z nich szczególnie skupiały się na konkretnej osobie. Naukowcy chcieli dowiedzieć się, czy uczestnicy badania mieli jakieś preferencje odnośnie informacji negatywnych dotyczących zwykłych ludzi (jak np. przegranie procesu o nadużycia) lub informacji pozytywnych (np. wygrana procesu o nadużycie). Wyniki badania opublikowano we wrześniowym wydaniu magazynu Journal of Communication.


Czemu ludzie starsi preferują złe wiadomości o ludziach młodych? Kiedy czytali wiadomości o osobach starszych - takich jak oni sami — nie mieli żadnych preferencji odnośnie informacji pozytywnych czy negatywnych.

Jak wyjaśniła prof. Knobloch-Westerwick, społeczeństwo ma tendencję do przypisywania ludziom starszych niższego statusu niż ludziom młodszym. Zatem wyszukiwanie niekorzystnych informacji o młodych ludziach, w szczególności tych wysoko postawionych, może pomóc osobom starszym poczuć się lepiej.

– Wszyscy lubimy mieć przekonanie, że powodzi nam się lepiej niż innym – dodała profesor. – Jeśli otrzymujesz informację, która potwierdza taki stan rzeczy, prawdopodobnie ci się ona spodoba.

To wyjaśniałoby, dlaczego ludzie starsi, którzy wybierali negatywne informacje na temat młodych ludzi mieli większe poczucie własnej wartości.
Sonja Lyubomirsky, profesor psychologii na University of California w Riverside, prowadząca badania nad szczęściem, stwierdziła, że doniesienia te stoją w sprzeczności ze wcześniejszymi badaniami, które wykazały, że ludzie szczęśliwi nie porównują się do tych, którym się nie powodzi.

– Czują się dobrze z tym co mają i nie potrzebują takich porównań. To tak jakby chcieć kogoś przygnębić, żeby samemu poczuć się lepiej.

Jakie jest więc znaczenie tego badania? – Na pewno rzuca ono światło na procesy decyzyjne przy wybieraniu tego, co chcemy czytać – powiedziała Knobloch-Westerwick.

– Uważamy, że ludzie działają racjonalnie i czytanie wiadomości jest dla nich jednym ze sposobów uczestniczenia w procesie demokratyzacji – jak dodała.

– Jednak wiele innych czynników także odgrywa tu znaczną rolę. Zazwyczaj bardziej nam się podoba, gdy grupie, do której przynależymy lepiej się powodzi i, co za tym idzie, jest to dla nas pewien sposób dowartościowania.

Komentarze do: Ludzie starsi dowartościowani niepowodzeniami młodych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz